• Tłumacz języka migowego
BIP

Pałac Ciechanowskich

Pałac Ciechanowskich

 

Pięknie położony ukryty wśród drzew, na samym końcu ulicy Adama Mickiewicza w Grodźcu znajduje się Pałac Ciechanowskich. Jego istnienie zawdzięczamy fundacji Jana Ciechanowskiego z lat 1842-1844. Pałac w Grodźcu zaprojektował znany architekt włoskiego pochodzenia Franciszek Maria Lanci, autor przebudów licznych zamków i pałaców. Pałac wzniesiono w stylu neorenesansowym, jako tzw. willę w stylu włoskim.

Budynek murowany z cegły, otynkowany, podpiwniczony, o nieregularnej bryle, wzniesiony na planie zbliżonym do litery „L”, dwukondygnacyjny, nakryty niskimi dachami czterospadowymi. Fasada (elewacja północna) czteroosiowa, z asymetrycznie umieszczonym głównym wejściem prowadzącym do hallu i klatki schodowej.

W narożniku południowo-zachodnim znajduje się parterowa przybudówka zamknięta trójbocznie oraz okrągła dwukondygnacyjna wieża, stanowiąca dominantę obiektu. Poszczególne kondygnacje różnią się układem wnętrz, niestety niewiele przetrwało z dawnego wyposażenia pałacu. W Muzeum Zagłębia znajdują się jedynie kafle piecowe, a w Muzeum Zamkowym w Pszczynie cały piec.

Pałac otacza park zaprojektowany w stylu angielskim należący do jednych z najlepiej zachowanych drzewostanów na terenie Będzina. Obecnie w dawnej rezydencji Ciechanowskich znajduje się Dom Pomocy Społecznej. Ze względu na charakter placówki zwiedzanie obiektu jest możliwe jedynie po uzyskaniu zgody jej dyrektora.

 

Obiekt w rejestrze zabytków województwa śląskiego: A 12/60 z dnia 23 II 1960 (województwo katowickie)

 

Współrzędne geograficzne: 50° 20' 48" N; 19° 05' 41" E

do góry