• Tłumacz języka migowego
BIP

Dom Modlitwy Mizrachi

Dom Modlitwy Mizrachi

 

Mieszczący się w bramie przy ul. Potockiego 3, powstał pod koniec XIX wieku. Budowę zainicjował i sfinansował kupiec będziński Jakub Chil Winer.

Obok znajdowały się łaźnia, kinoteatr Nowość, szkoła i kawiarnia, a okolica była nazywana Małym Jeruzalem. Dom modlitwy, wkomponowany w kamienicę przetrwał wojnę w stanie nienaruszonym. Przed wojną Żydzi stanowili 44% ludności Będzina, zasiadali w radzie miejskiej oraz mieli swojego przedstawiciela w Sejmie II Rzeczpospolitej. Oprócz mniejszych warsztatów i sklepów Żydzi będzińscy posiadali zakłady chemiczne i udziały w tutejszym przemyśle metalurgicznym.

W sali modlitewnej znajdują się polichromie z przedstawieniami Ziemi Świętej, symboli 12 plemion Izraela i znaków zodiaku. Obok odkryto odgrodzoną murem dalszą część domu modlitwy z dwoma zdobnymi kolumnami. Dom Modlitw Mizrachi posiada zachowane malowidła ścienne o najbogatszej w całym województwie śląskim ikonografii judaistycznej.

Po trwającym pięć lat remoncie konserwatorskim, który kosztował ponad 120 tys. zł, synagoga została otwarta z początkiem 2012 r. Odrestaurowano polichromie i zabezpieczono obiekt przed wilgocią.

Zwiedzanie Domu Modlitw Mizrachi  

 

Współrzędne geograficzne: 50° 19' 24" N; 19° 07' 57" E

do góry