• Tłumacz języka migowego
BIP

Pałac pod Filarami

Pałac pod filarami

Budynek, potocznie nazywany Pałacem pod Filarami, został wybudowany w 1923 roku w stylu neoklasycystycznym. Pierwotnie służył jako willa naczelnego dyrektora kopalni „Saturn”.

W swej konstrukcji bardzo przypomina pałac z przełomu XVIII i XIX wieku, stąd do dzisiaj używana nazwa. Pałacyk charakteryzuje się lekkością i elegancją architektoniczną. Parterowy budynek zwieńczony jest łamanym, mansardowym dachem. Oba skrzydła budowli zwieńczone są - charakterystycznymi dla polskich dworów- alkierzami z kwietnikami.

Front budynku zdobią cztery jońskie kolumny wspierające balkon i tympanon. Uwagę zwiedzających pałac zwraca już sam hol budynku. Znajduje się w nim piękny kaflowy kominek oraz witraż przedstawiający spadające z drzew liście. Dzięki umieszczeniu tego witraża w suficie holu, pomieszczenie rozświetla naturalne światło.

W 2006 roku otoczenie Pałacyku został wzbogacone o fontannę z centralnie umieszczoną rzeźbą „Chłopca z łabędziem”. W 2009 roku budynek stał się siedzibą Muzeum Saturn. W muzeum zgromadzono wiele eksponatów dotyczących działalności czeladzkich kopalń. W muzeum znajdziemy również bogatą kolekcję wydawnictw dotyczących historii Czeladzi i całego Zagłębia Dąbrowskiego.

 

Współrzędne geograficzne: 50° 18’ 27” N; 19° 04’ 01” E

do góry