• Tłumacz języka migowego
BIP

Kościół pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika

Kośćiół Siewierz

 

Pierwsze wzmianki dotyczące istnienia parafii pw. św. Stanisława BM w Czeladzi pochodzą z drugiej połowy XIII wieku. W dokumencie z 1260 roku wspomniany został kapelan czeladzkiej parafii - Stefan. Pierwotnie, w miejscu gdzie dzisiaj istnieje murowany kościół stała drewniana świątynia.

 

W XVI w. zastąpiono drewnianą świątynię gotycką, murowaną - otynkowaną świątynią o krótkiej nawie oraz dłuższym, trójbocznie zamkniętym prezbiterium. W 1916 roku, po wybudowaniu nowej świątyni, stary obiekt został rozebrany. Obecny Kościół parafialny pod wezwaniem świętego Stanisława Biskupa i Męczennika powstał w latach 1904-1913, zgodnie z projektem Tomasza Pajzderskiego i Hugo Kudera.

Konsekracja nowej świątyni odbyła się 28 września 1958 roku, dokonał jej biskup częstochowski Zdzisław Goliński. Kościół został wybudowany na planie krzyża łacińskiego z wielobocznie zamkniętym prezbiterium oraz wieżami umieszczonymi po bokach transeptu i na skrzyżowaniu z nawą główną oraz przy wejściu.

W czasie zwiedzania kościoła należy zwrócić szczególną uwagę na piękną polichromię autorstwa Macieja Makarewicza oraz liczne rzeźby dekorujące świątynię.

 

Wystrój architektoniczno-rzeźbiarski wnętrza i elewacji zewnętrznych (pięć portali, obramienia okien, itd.) w rejestrze zabytków województwa śląskiego: B 541/80 z dnia 12 II 1980 (województwo katowickie).

 

Obiekt w rejestrze zabytków województwa śląskiego: A 1269/81 z dnia 10 XII 1981 (województwo katowickie).

 

Współrzędne geograficzne: 50° 19' 05" N; 19° 04' 18" E

 

 

do góry