• Tłumacz języka migowego
BIP

Galeria Elektrownia

 

Galeria Elektrownia

 

Budynek, w którym mieści się Galeria „Elektrownia” został ukończony w 1908 roku w oparciu o projekt polskiego architekta Józefa Dziekońskiego. Budynek o kształcie prostokąta wieńczyła stylizowana na gotycką wieża. Znakomita architektura budynku oraz doskonale zachowane urządzenia starej elektrowni spowodowały, iż w 2010 roku obiekt został wpisany na Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.

W 2012 roku rozpoczęto gruntowną przebudowę budynku i jego otoczenia. Dzięki pozyskaniu funduszy unijnych udało się przystosować obiekt do współczesnych standardów ale z zachowaniem postindustrialnego charakteru. Na szczególną uwagę zasługują; okazały Generator „Wanda” z 1903 r., kompresor, gigantyczne przetwornice, pulpit sterowniczy z zegarami.

Dzięki renowacji powstały trzy sale, każda z innym przeznaczeniem; wystawiennicza (sala główna z maszynami), sala konferencyjno-multimedialna oraz sala warsztatowa z zapleczem artystycznym.


Przebudowie uległo również otoczenie budynku. Tuż obok galerii powstały dwa parkingi, oraz tematyczny pasaż ze stałą wystawą poświęconą przemysłowi i historii Zagłębia Dąbrowskiego.

 

 

Współrzędne geograficzne: 50° 18’ 31” N; 19° 03’ 48” E

do góry