Kapliczka z figurą Chrystusa Salwatora

Kapliczka Chrystusa Salwatora stanowiła niegdyś trzecią z czterech symbolicznych granic Czeladzi. Usytuowana była na południowym zboczu wzgórza, na rozwidleniu dróg biegnących od Grodźca, Przełajki i Wojkowic.

Dobrze widoczna kapliczka, była wyraźnym znakiem dla wszystkich podróżnych, że zbliżają się do miasta. Obecnie kapliczka znajduje się w pobliżu nieczynnego przejazdu kolejowego. Patrząc od strony Czeladzi „otwiera” ona gospodarczą część miasta. Jest to budowla murowana w kształcie słupa o przekroju kwadratowym, otynkowana i pomalowana na szaro.

Kapliczka usytuowana jest na małym podwyższeniu, zwieńczona jest zaś dwuspadowym dachem pokrytym blachą. Dach wieńczy ażurowy, metalowy krzyż. W środku kapliczki znajduje się gipsowa figura Chrystusa Zwycięzcy. Ze względu na samotne położenie kapliczki i w trosce o jej bezpieczeństwo, od kilku lat XVII wieczny oryginał kapliczki przechowywany jest w kościele św. Stanisława BM w Czeladzi.

Obiekt w rejestrze zabytków województwa śląskiego: B 564/82 z dnia 13 IV 1982 (województwo katowickie)

Współrzędne geograficzne: 50° 19’ 51” N; 19° 04’ 19” E