• Tłumacz języka migowego
BIP

Osiedle „Domków Fińskich” w dzielnicy Piaski

Osiedle „Domków Fińskich” w dzielnicy Piaski

 

Osiedle domków fińskich na piaskach powstało pomiędzy 1947 a 1952 rokiem. Domki, w przygotowanych segmentach przekazywała Finlandia (jako reparacje wojenne) do ZSRR, które z kolei sprzedawało je polskim kopalniom w zamian za węgiel. Inicjatorem wymiany węgiel za domki był Jan Mitręga, ówczesny minister górnictwa i energetyki.

Kiedyś, osiedle domków było znacznie rozleglejsze niż dzisiaj, jednak w latach 70. znaczną część osiedla wyburzono przygotowując teren dla osiedla Dziekana. Do dnia dzisiejszego zachowały się trzy „grupy” domków podzielonych właśnie tym osiedlem. Pierwsza cześć to rejon ulic: Brzozowa, Lipowa, Jasna, Krasickiego, Słowackiego i Klonowa. Drugi rejon stanowią domki przy ulicach Prusa, Stawowej i Matejki. Trzeci zaś jest zlokalizowany w obszarze ulic Kopernika, Promyka i Zamiejskiej.

 

Typowy domek fiński to budynek mieszkalny o powierzchni około 70 m. kw., z dużą kuchnią, dwoma mniejszymi pokojami i łazienką na parterze. Na pierwszym piętrze znajdują się dwa średnie pokoje. Domek kryty był dachówką i charakteryzował się specyficznym dwuspadowym dachem.

Współrzędne geograficzne: 50° 18’ 10” N; 19° 05’ 27” E

 

do góry