Kościółek pw. św. Marka (na cmentarzu parafialnym)

Kościółek pw. św. Marka

Kaplica św. Marka usytuowana na cmentarzu sławkowskim pochodzi z pierwszej połowy XIX wieku. Jest wybudowana z kamienia i otynkowana.

Na miejscu tym znajdowała się wcześniej kaplica drewniana, określona w 1602 r. jako stojąca „na przedmieściu”. Kaplica cmentarna nosiła wezwanie św. Marka Ewangelisty już w 1746 roku. Obecna kaplica założona jest na rzucie prostokąta z półkolistą apsydą i czworoboczną kruchtą. Przykryta blaszanym dachem siodłowym z sześcioboczną sygnaturką.

Wnętrze kaplicy pokrywa polichromia z przełomu XIX i XX wieku z elementami iluzji plastycznej - malowanymi podziałami pilastrowymi i draperiami, fryz z czaszek z piszczelami oraz plafon z Grupą Ukrzyżowania pośród dusz czyśćcowych. W kaplicy znajduje się - najstarszy dziś w Sławkowie - ołtarz niewiadomego pochodzenia z 1632. Retabulum ołtarza malowane jest na czarno i rozczłonkowane czterema kolumienkami, między którymi wprowadzono nisze muszlowe z ustawionymi posążkami św. Dziewic. W polu środkowym retabulum znajduje się obraz św. Marka. Jest to obraz nowy, który zastąpił podobny, pochodzący z XIX wieku. Pierwotnie w miejscu tym znajdował się - umieszczony obecnie w predelli - obraz przedstawiający Hołd Trzech Króli.

Obiekt w rejestrze zabytków województwa śląskiego: A 1248/81 z dnia 3 VII 1981 (województwo katowickie)

Współrzędne geograficzne: 50° 18' 00" N; 19° 22' 52" E