• Tłumacz języka migowego
BIP

Kościółek pw. św. Jakuba

Kościółek pw. św. Jakuba

 

Kościółek ufundowany został przez sławkowianina Jakuba Kubiczka w 1827 roku. Działka, na której się znajduje, została wytyczona w czasie lokacji miasta w XIII wieku.

Prawdopodobnie - jak wspominają wtórne źródła - stała w tym miejscu kaplica Świętego Jana Chrzciciela łącznie z klasztorem duchaków pod wezwaniem “Sancta Maria in Saxia”. Klasztor Zakonu Kanonickiego Świętego Ducha według reguł św. Augustyna powstał we Francji w drugiej połowie XII wieku i wyróżniał się działalnością charytatywną.

Jedna z teorii głosi, że biskup Iwo Odrowąż w 1220 roku sprowadził ich do Polski i umieścił pod Krakowem we wsi Prądnik, a w 1298 roku Biskup Jan Muskata zdecydował się na sprowadzenie duchaków do Sławkowa, będącego wówczas centrum klucza sławkowskiego.

Kościółek ten - obecnie pod wezwaniem Świętego Jakuba - jest murowany z cegły i otynkowany. Wewnątrz znajduje się barokowy ołtarz z obrazem Świętego Jakuba. Tuż obok mieści się rokokowy ołtarzyk z obrazem Matki Boskiej Różańcowej. Nad drzwiami znajduje się dość wąski drewniany chór. Pośrodku w posadzce kościoła umieszczona jest krypta, do której schodzi się po schodkach.

 

Obiekt w rejestrze zabytków województwa śląskiego: A/1245/81 z dnia 3 VII 1981 (województwo katowickie)


Współrzędne geograficzne: 50° 17' 56" N; 19° 23' 12" E

do góry