• Tłumacz języka migowego
BIP

Karczma "Austeria"

Karczma Austeria

 

Austeria Miejska w Sławkowie została wzniesiona najprawdopodobniej w 1701 lub 1781 roku. Jednak należy wnioskować, że sama karczma istniała w tym miejscu znacznie wcześniej.

Położenie karczmy nie było przypadkowe - Austeria mieściła się (i nadal mieści) w centralnym punkcie miasta - przy samym rynku, przez który przebiegał ważny szlak handlowy, łączący Wrocław z Krakowem. Pierwsze wzmianki o sławkowskich karczmach odnajdujemy już około roku 1220 w kronice Jana Długosza.

W okresie świetności Sławkowa, przypadającym na XIV wiek, w mieście działało aż 18 karczm, do dzisiaj w kronikach zachowały się nazwy trzech z nich: Szopa Sławkowska, Karczma Wygoda i Austeria Miejska. Niestety do dnia dzisiejszego przetrwała jedynie ta ostatnia.

Sławkowska Austeria stanowi wzorcowy przykład staropolskiej drewnianej karczmy (austeria z języka włoskiego to właśnie karczma) zbudowanej na planie litery T z przyległymi stajniami (dzisiaj już nieistniejącymi). Całość budynku, o powierzchni 380 m2, przykrytego dwuspadowym dachem daje idealny niemalże pogląd jak wyglądała staropolska karczma.

 

Obiekt w rejestrze zabytków województwa śląskiego: A 1591/95 z dnia 20 VI 1995 (województwo katowickie). Decyzja WKZ w Krakowie z 14 I 1971 nr rejestru A-214

 

Współrzędne geograficzne: 50° 17' 53" N; 19° 23' 22" E

 

do góry