Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Mikołaja
Kościół parafialny w Sławkowie obecnie nosi podwójne wezwanie: Podwyższenia Krzyża Świętego oraz św. Mikołaja. Kiedy kościół powstawał, w drugiej połowie XIII w. jego patronem był św. Jan Chrzciciel.
Pierwotnie zbudowana została jedynie część świątyni - prezbiterium z fragmentem nawy, pozostałą część świątyni ukończono w XV wieku. Ostateczny, dzisiejszy kształt kościół uzyskał po przebudowach z końca XVIII i początkach XIX wieku.
Dzisiaj kościół parafialny to budowla z krótkim, charakterystycznie prosto zakończonym prezbiterium, większą od niego nawą oraz wieżą od strony zachodniej. Na wieży nakrytej barokowym hełmem znajdują się dzwony, w przyziemiu wieży mieści się kruchta.
Trzy stopnie poniżej kruchty położona jest nawa główna. Ściany nawy zdobi piękna polichromia, a nakrywa ją drewniany strop z malowidłem. W nawie znajdują się późnobarokowe ołtarze oraz umieszczona w ścianie kamienna chrzcielnica z drewnianą pokrywą w stylu romańskim. Centralne miejsce w prezbiterium zajmuje piękny barokowy ołtarz z drugiej połowy XVII. Drewniany, rzeźbiony ołtarz przedstawia Ukrzyżowanie oraz anioły trzymające narzędzia Męki Pańskiej.
Odwiedzając kościół należy zwrócić również uwagę na wmurowany wykuty w kamieniu nagrobek Sebastiana Nyskowskiego, starosty sławkowskiego oraz na kamienny nagrobek biskupa Kajetana Sołtyka.
Obiekt w rejestrze zabytków województwa śląskiego: A/1246/81 z dnia 3 VII 1981 (województwo katowickie)
Współrzędne geograficzne: 50° 17' 56" N; 19° 23' 31" E