• Tłumacz języka migowego
BIP

Kościół romański pw. św. Jana Chrzciciela

Kościół romański

 

To jeden z najstarszych zabytków w województwie śląskim. Wzniesiony został przed 1144 rokiem, przez Piotra Dunina Własta - fundatora 70 kościołów. Kościół jest wykonany z kamienia ciosanego w stylu romańskim ze sklepieniem burgundzkim. Jako ciekawostkę należy uznać fakt, że 6 lipca 1233 odbył się tu synod biskupów polskich.

Świątynia uległa pożarowi co doprowadziło zapadnięcia się sklepienia i nadwyrężenia ścian. Powrót do dawnej świetności zapewnił nieznany fundator, który ściągnął dach żelazem i wzmocnił ściany masywnymi przyporami jednak zamiast sklepienia pojawił się płaski sufit oraz kruchta. W latach 50. XX wieku kościółek poddano pracom restauratorskim, przywracając go do pierwotnego stanu - usunięto przypory, pokryto dach gontem, zrekonstruowano pierwotne, romańskie sklepienie. W 1993 r. przeprowadzono remont dachu, kładąc nowe poszycie z podwójnych gontów.

Kościół posiada półkolistą absydę, w niej fragmenty dwuwarstwowej polichromii romańskiej z XII wieku, ze słabo czytelnymi scenami figuralnymi (Maiestas Domini, święci). Ślady malowideł znajdują się również na zewnętrznej północnej ścianie.

Przy zachodniej ścianie widoczne pozostałości empory. Do wnętrza świątyni prowadzi uskokowy portal, zamknięty półkoliście, z prostokątnym otworem wejściowym.

 

Obiekt w rejestrze zabytków województwa śląskiego: A/776/67 z dnia 17 VI 1967 (województwo katowickie)

 

Współrzędne geograficzne: 50° 27' 21" N; 19° 13' 51" E

do góry