• Tłumacz języka migowego
BIP

Kościół pw. św. Marcina i Doroty w Wojkowicach Kościelnych

Kościół pw. św. Marcina i Doroty

 

Kościół został wzniesiony w XIII wieku, a następnie przebudowany. Kościół jest murowany, tynkowany, posiada romańską metrykę, bowiem pochodzi w pierwotnej postaci z lat 1200-1229, kiedy to został zbudowany przez ówczesnego właściciela wsi, pochodzącego z rodu Nowina. Parafię erygował biskup krakowski Iwo Odrowąż. Tu właśnie znajduje się jedyne w Polsce Sanktuarium Matki Bożej Drogi. Ustanowione zostało 27 czerwca 1987 r. przez metropolitę częstochowskiego, biskupa Stanisława Nowaka. Odpusty z udziałem kierowców mają tu miejsce w dniu 31 maja.

Z XIII w. pozostało prezbiterium. W XV w. świątynia została przebudowana i powiększona. Kolejne prace miały miejsce w XVII w. kiedy dobudowano dwie kaplice, z których jedna Baltazara Rzuchowskiego powstała przed 1625 r. W celu powiększenia kościoła w XVIII w. dobudowano jeszcze jedną kaplicę oraz kruchtę.

W 1945 r. na skutek działań wojennych została zniszczona wieża i dach. W dwa lata później usunięto zniszczenia wojenne. W 1950 r. kościół otrzymał nową polichromię, odnowiono też ołtarze. W wyniku wielokrotnych przekształceń, aktualnie świątynia nie ma wyraźnych cech stylowych. Najstarszą jej częścią jest romańskie prostokątne prezbiterium, zbudowane z ciosów kamiennych oraz dawna zakrystia po stronie północnej i niewielka partia nawy.

Ozdobą kościoła jest gotycki obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem, pochodzący z lat 1440-1450, znajdujący się obecnie w ołtarzu głównym. Przy dawnym wejściu na teren kościoła od strony obecnej trasy DK86 zachowało się piękne kamienne zwieńczenie murku.

 

Wyposażenie i wystrój kościoła parafialnego świętych Marcina i Doroty, w tym figura przydrożna świętego Jana Nepomucena z 1740 roku, późnobarokowa, wykonana z kamienia  w rejestrze zabytków województwa śląskiego: B/516/78 z dnia 25 IV 1978 (województwo katowickie)

 

Obiekt w rejestrze zabytków województwa śląskiego: A/16/60 z dnia 23 II 1960 (województwo katowickie)

 

Współrzędne geograficzne: 50° 24' 40" N; 19° 12' 15" E

do góry