• Tłumacz języka migowego
BIP

Osiedle Wojskowe w Mierzęcicach

Osiedle Wojskowe Mierzęcice

 

Historia terenów na którym stoi dzisiaj tzw. Osiedle Wojskowe jest bardzo ciekawa. Przed II wojną światową cały teren porastał gęsty las. W 1940 roku, po wykarczowaniu jego znacznej części powstało tu lotnisko Luftwaffe wraz z domkami fińskim dla kadry kierowniczej i barakami dla żołnierzy.

 

Na pobliskim, przedwojennym jeszcze lotnisku zapasowym Armii Kraków wybudowano całą infrastrukturę lotniska wojskowego: hangary, schrony i oczywiście pasy startowe. Lotnisko to nosiło nazwę Erprobung Stelle Udetfeld. Pod koniec wojny, lotnisko zostało przejęte przez Rosjan, a w późniejszych latach swoją siedzibę znalazł tutaj 38 Pułk Lotnictwa Myśliwskiego.


W połowie lat 50-tych zbudowano pierwsze trzykondygnacyjne bloki mieszkaniowe, zagospodarowano również poniemieckie domki fińskie. W tym czasie powstała również infrastruktura osiedlowa: Garnizonowy Klub Oficerski, hala sportowa z basenem oraz przedszkole i sklepy wielobranżowe.

 

W 2007 roku rozpoczęła się zakrojona na szeroką skalę rewitalizacja osiedla. Kosztem 8 milionów złotych udało się znacznie poprawić osiedlową infrastrukturę.

 

Wraz z rozwojem MPL Katowice w obrębie osiedla powstają kolejne obiekty hotelowe, odpowiadające na potrzeby zróżnicowanych grup turystów.

 

Współrzędne geograficzne: 50° 27' 35" N; 19° 05' 25" E

do góry