Kapliczka pw. św. Mikołaja w Mierzęcicach

Jak można przeczytać w parafialnej kronice, tereny wokół Przeczyc i Targoszyc były wykorzystywane przez hodowców. W Przeczycach organizowano, cieszące się dużą popularnością, targi bydła.

W 1311 roku wybuchła potężna zaraza, która wybiła wszystkie zwierzęta hodowane w okolicy. Kiedy ustąpiła, miejscowi pasterze postawili, w ramach wdzięczności, dwie kaplice, w których umieścili kamienne figury św. Mikołaja. Jedna z nich zlokalizowana była w miejscu obecnego kościoła parafialnego w Targoszycach, a druga przy obecnej ulicy Wolności w Mierzęcicach. W kościele zachowała się oryginalna figura kamienna, natomiast w kapliczce pojawiła się nowa figura drewniana, którą wykonał przed dwoma wiekami miejscowy artysta - rzeźbiarz z Przeczyc.

Współrzędne geograficzne: 50° 26' 55" N; 19° 08' 49" E