Kościół pw. św. Mikołaja w Targoszycach
Pierwsze wzmianki o kościele pochodzą z 1324 r., w tym czasie istniał już wymurowany kościół. W XIII wieku wzniesiono prezbiterium, (jako wolnostojącą kaplicę), którą rozbudowano na początku XIV wieku dodając kamienną nawę i drewnianą dzwonnicę.
W połowie XVI w. kościół przestał funkcjonować wskutek zniszczeń i splądrowania - jego odbudowe rozpoczęto w 1772 roku. Do prezbiterium dobudowano korpus nawowy oraz nową wieżę. Barokowy wystrój kościoła pochodzi z XVIII w. Wyjątek stanowi XV-wieczny, kamienny portal prowadzący do zakrystii oraz antypedia, zdobiące ołtarze, pochodzące z połowy XIX w.
W latach 90. ubiegłego stulecia kościół przeszedł remont generalny pod nadzorem konserwatora zabytków. We wnętrzu kościoła znajdziemy ołtarz zwieńczony sceną Przemienienia. W niszy ołtarzowej znajduje się barokowa figura św. Mikołaja wykonana z drzewa lipowego. Antypedium przedstawia męczeństwo św. Sebastiana. Lewy boczny ołtarz z rzeźbami świętych zdobi obraz Ukrzyżowania Chrystusa ze św. Marią Magdaleną. Prawy ołtarz jest poświęcony Matce Bożej Bolesnej, znajdują się tam figury św. Anny i św. Joachima, oraz płaskorzeźba przedstawiająca męczeństwo św. Szczepana.
Wokół kościoła wybudowano w XVIII wieku kaplice, w których znajdują się rzeźby św. Jana Nepomucena i Apostołów: Andrzeja i Pawła.
Obiekt w rejestrze zabytków województwa śląskiego: A/789/67 z dnia 17 VI 1967 (województwo katowickie)
Współrzędne geograficzne: 50° 26’ 15” N; 19° 08’ 07” E