Kościół pw. św. Wawrzyńca
Zabytkowy kościół p.w. św. Wawrzyńca jest symbolem Bobrownik. Jest on zarówno najstarszym zabytkiem architektury drewnianej Ziemi Będzińskiej, jak i jednym z nielicznych drewnianych obiektów sakralnych w całym Zagłębiu Dąbrowskim.
Historia kościoła w Bobrownikach sięga I połowy XVI wieku. Na początku swojego istnienia miał on jedynie charakter kaplicy parafii w Kamieniu - aktualnej dzielnicy Piekar Śląskich. Następnie w latach 1820-1855 był kaplicą filialną, a w latach 1856-1904 kościołem filialnym parafii siemońskiej, do której należały Bobrowniki. W latach 1888-1889 kościół został znacznie rozbudowany - dobudowano drugą nawę oraz dwie wieże. W 1904 r. rozbudowana świątynia stała się kościołem parafialnym erygowanej wówczas Parafii Rzymskokatolickiej p.w. św. Wawrzyńca w Bobrownikach.
Kościół pod wezwaniem św. Wawrzyńca jest jednym z nielicznych drewnianych kościołów w Polsce mających dwie jednakowe wieże wzniesione symetrycznie względem osi. Najstarszą częścią kościoła jest nawa z prezbiterium zbudowana na planie prostokąta o ściętych od wschodu narożach, kryta pięciospadowym dachem zwieńczonym sygnaturką. Panujący w świątyni półmrok rozjaśniany jest przez słabe światło wpadające przez okna, które wzmaga aurę skupienia. Po przekroczeniu progu świątyni możemy obejrzeć piękne figury świętych i Jezusa Chrystusa, a także fragmenty pięknej polichromii.
Zwiedzenie kościoła możliwe po wcześniejszym uzgodnieniu z księżmi, przedstawicielami Stowarzyszenia na Rzecz Ochrony Zabytkowego Kościoła w Bobrownikach, bądź też w trakcie odbywających się w nim okazyjnie nabożeństw.
Obiekt w rejestrze zabytków województwa śląskiego: A/19/60 z dnia 23 II 1960 (województwo katowickie)