• Tłumacz języka migowego
BIP

Kościół pw. św. Jakuba Apostoła w Sączowie

 

Kościół w Saczowie

 

Jedną z najbardziej charakterystycznych budowli sakralnych na terenie Gminy Bobrowniki jest kościół p.w. św. Jakuba Apostoła w Sączowie, który stanowi siedzibę parafii sączowskiej powstałej w 1224 r. Świątynia została wzniesiona w 1872 roku, wg. projektu architekta Liche w stylu eklektyzmu z elementami neogotyckimi i neoromańskimi.

Kościół jest orientowany, wymurowany z cegły oraz otynkowany. We wnętrzu znajdują się m. in. freski szkoły krakowskiej z lat 1906 - 1907, późnorenesansowy ołtarz główny z 1671 roku i barokowy ołtarz boczny w kaplicy Matki Boskiej z drugiej połowy XVII wieku. Ołtarz boczny w kaplicy świętego Sebastiana wykonany jest w stylu regencji z połowy XVIII wieku. W świątyni znajdują się relikwie św. Jakuba Apostoła.

W 2012 roku odbyła się uroczystość wmurowania muszli św. Jakuba, tym samym sączowska świątynia znalazła się w gronie miejsc i obiektów, przez które przebiega szlak Via Regia.

Już rok później do sączowskiej świątyni dołączył drugi obiekt na szlaku - dom świętego Jakuba (schronisko dla wszystkich podróżników przemierzających szlak). Świątynię można zwiedzać przed oraz po każdych nabożeństwach i mszach świętych odprawianych w kościele.

 

Obiekt w rejestrze zabytków województwa śląskiego: A/1441/91 z dnia 31 X 1991 (województwo katowickie)

 

Współrzędne geograficzne: 50° 26' 20" N; 19° 02' 03" E

do góry