• Tłumacz języka migowego
BIP

Szlak 25-lecia PTTK

LOGO

Szlak Dwudziestopięciolecia PTTK - zielony znakowany szlak turystyczny w województwie śląskim. Szlak zaczyna się i kończy w Parku Śląskim (dawniej Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku). Prowadzi z Chorzowa przez Siemianowice Śląskie, Czeladź, Będzin, Dąbrowę Górniczą, Sosnowiec, Jaworzno, Mysłowice, Katowice, Rudę Śląską i zatacza pętlę.

 Oznaczenie szlaku: zielony

 Długość: 125 km

 Przebieg szlaku jest następujący:

Chorzów Park Śląski - Bytków - Siemianowice Śląskie - Czeladź - Grodziec - Łagisza - Park „Zielona” - Pogoria - Gołonóg - Kazimierz Górniczy - Ostrowy Górnicze - Balaton - Bory - Maczki - Długoszyn - Góra Piasku - Sodowa Góra - Jaworzno - Łęg - Brzęczkowice - Słupna - Bolina - Giszowiec - Ochojec - Piotrowice - Starganiec - Radoszowy - Załęże - Chorzów Śląski

Na terenie powiatu będzińskiego szlak ma długość 11,4 km następującym przebiegiem:

Czeladź (na granicy z Parkiem Pszczelnik w Siemianowicach Śląskich) - ul. Szyb Jana - ul. Legionów - Park Grabek - ul. Katowicka - Rynek - ul. Bolesława Pieńkowskiego - ul. Kombatantów - ul. Szpitalna - ogródki działkowe - Park Rozkówka - ul. Róży Luksemburg - ul. Hugona Kołłątaja - ul. Czesłąwa Miłosza - ul. Wolności - ul. Podgórna - ul. Fryderyka Chopina - Góra św. Doroty - ul. Adama Mickiewicza - ul. Niepodległości - ul. Dąbrowska - nad Przemszą przy ul. Prostej - ul. Bory - do Parku Zielona w Dąbrowie Górniczej

W powiecie będzińskim szlak rozpoczynamy na granicy Czeladzi z Siemianowicami Śląskimi. Wychodzi on z Parku Pszczelnik w Siemianowicach, następnie prowadzi przez tereny zielone w Czeladzi. Idziemy szeroką ścieżką wzdłuż parku, następnie w kierunku ulicy Szyb Jana.

Po około 15 minutach szlak skręca w lewo, w ulicę Legionów. Nieco dalej znajduje się wpisana na Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego Galeria Sztuki Współczesnej „Elektrownia”. Organizowane są w niej m.in. wystawy malarstwa, grafiki, rzeźby, fotografii i inne wydarzenia kulturalne. W połowie ulicy Legionów skręcamy do Parku Grabek. Mijamy basen, amfiteatr, idziemy wzdłuż parku.  Następnie przechodzimy rzekę Brynicę i skręcamy w lewo w ulicę Katowicką. Kierujemy się w stronę Urzędu Miejskiego w Czeladzi, który osiągamy po niespełna godzinie wędrówki powiatową częścią szlaku.

Idąc ulicą Katowicką dochodzimy do kładki dla pieszych. Po jej przejściu znajdziemy się na Starym Mieście. Mijamy kościół pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika, wybudowany w latach 1904-1913, znajdujący się w rejestrze zabytków województwa śląskiego. Wchodzimy na rynek. Średniowieczny układ urbanistyczny również znajduje się w rejestrze zabytków. Warto zauważyć, że zarówno rynek, jaki i szachownicowy układ ulic to jeden z niewielu tego typu średniowiecznych rozwiązań, zachowany w tak dobrym stanie w całej aglomeracji śląskiej.

Szlak prowadzi nas w stronę torów tramwajowych, opuszczamy więc Stare Miasto, udajemy się na ulicę Kombatantów. Wzdłuż torów poprowadzony jest deptak, jednak za szlakiem musimy przejść na drugą stronę ulicy. Po lewej stronie mijamy pętlę tramwajową.

Skręcamy w prawo na ulicę Szpitalną. Teraz przed nami dość monotonny odcinek szlaku. Ulica Szpitalna prowadzi do Powiatowego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej i dalej do ogródków działkowych. Zbliżamy się do granicy z Będzinem. Przed nami znów „zielona” część szlaku. Na wprost widzimy Górę św. Doroty, po prawej kominy Elektrowni Łagisza, my zaś kierujemy się w lewo, wzdłuż ogrodów działkowych, trasą wyznaczoną brzozami i wszechobecną nawłocią. Szlak biegnie równolegle do ulicy Wojkowickiej i Boleradz, trasa na pewnym odcinku pokrywa się ze szlakiem czerwonym, jednak o ile szlak czerwony okala Park Rozkówka, to zielony prowadzi wprost do niego.Przechodzimy przez park, mijamy po lewej stronie strzelnicę.Niestety „zielony” odcinek szlaku ma swój koniec, po 30 minutach wychodzimy z parku. Ulicą Luksemburg idziemy w prawo, na ulicę Kołłątaja, dalej prosto do ulicy Miłosza. Kierujemy się w stronę kościoła pw. św. Katarzyny, w którym prezbiterium, wzniesione w XVIII wieku, wraz z zabytkowym wnętrzem kościoła wpisane jest do rejestru zabytków województwa śląskiego. Kościół mijaliśmy również idąc szlakiem czerwonym, warto jednak zauważyć, że w Grodźcu szlaki zielony i czerwony poprowadzone są inaczej, ich trasa pokrywa się w minimalnym stopniu. Następnie skręcamy w ulicę Wolności, Podgórną, Chopina i idziemy na Górę św. Doroty.Na „Dorotce” szlaki zielony i czerwony się łączą, schodzimy również szlakiem „podwójnym”. Przy zejściu ze wzgórza napotkamy niewielką trudność, ponieważ szlak jest w tym miejscu dość słabo oznaczony. Jednak po kilkudziesięciu metrach oznaczenia się znowu pojawiają. Schodzimy na ulicę Mickiewicza, idziemy w kierunku wiaduktu pod DK86. Za wiaduktem szlaki się rozdzielają, zielony prowadzi wzdłuż Lasu Grodzieckiego. Jest to dość monotonny odcinek szlaku, ponieważ mimo pięknego sąsiedztwa lasu szlak prowadzi poboczem dość ruchliwej ulicy (około pół godziny). Ulica Mickiewicza krzyżuje się z Odkrywkową i Niepodległości. Kierujemy się ulicą Niepodległości i po około 20 minutach wchodzimy na ulicę Dąbrowską. Niestety ten odcinek szlaku jest chyba najmniej interesujący. Długa ulica Dąbrowska to około pół godziny spaceru, jednak na zakręcie wreszcie szlak pozwala odejść od ulicy i często przejeżdżających samochodów. Wchodzimy na tereny zielone, będziemy nimi mogli się cieszyć nieco ponad pół godziny, bo tyle jeszcze przed nami powiatowej części szlaku 25-lecia PTTK. Tym, którym się ta część spodoba (jest niesamowicie malownicza!) przypominamy, że szlak kieruje się dalej, do Parku Zielona w Dąbrowie Górniczej. Szlak prowadzi łąką, po przekroczeniu mostku na Czarnej Przemszy, biegnie wzdłuż rzeki. Możemy spotkać tu rowerzystów, biegaczy, ale przede wszystkim rozkoszować się pięknem przyrody i ciszą, którą tak trudno znaleźć w mieście.Podsumowując, powiatowy odcinek szlaku zielonego to około 19 km, który można przebyć pieszo w 5-6 godzin. Zachęcamy również do przebycia opisanego szlaku na rowerze!
Mała statystyka Szlaku 25-lecia PTTK (odcinek powiatowy):
- długość: orientacyjnie 19 km
- ilość oznaczeń na trasie: 172
- najniżej położone punkty: 260 m n.p.m.
- najwyżej położony punkt: 381,3 m n.p.m.
- przewyższenie: 121,3 m
- punkt położony najdalej na północ: 50o 21’ 10” N - z ul. Adama Mickiewicza w ul. Niepodległości
- punkt położony najdalej na południe: 50o 18’ 32” N - ul. Szyb Jana w Czeladzi
- rozpiętość szerokości geograficznej : 2’ 38”
- punkt położony najdalej na zachód: 19o 2’ 52” E - POCZĄTEK ODCINKA POWIATOWEGO: Czeladź - na granicy z Parkiem Pszczelnik w Siemianowicach Śląskich
- punkt położony najdalej na wschód: 19o 10’ 33” E - KONIEC ODCINKA POWIATOWGO: Będzin, ul. Bory w kierunku Parku Zielona w Dąbrowie Górniczej
- rozpiętość długości geograficznej: 7’ 41”
- czas przejścia: 5 - 6 h (w zależności od tempa i czasu odpoczynku)

 

Kategoria: Powiązane pliki [1]
Format Data publikacji / aktualizacji Nazwa pliku (kliknij aby pobrać) Pobierz Zobacz
Kategoria: Pliki
pdf 2022-07-26 tabela z punktami na szlaku zielonym.pdf
ilość pobrań: 183
tabela z punktami na szlaku zielonym.pdf 84,27KB zobacz
do góry