• Tłumacz języka migowego
BIP

Kościół p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

 Kościół żychcice

Od początku swego istnienia Żychcice należały do bytomskiej parafii św. Małgorzaty. Dopiero w roku 1277 wieś została włączona do parafii św. Piotra i Pawła w Kamieńcu.

W 1820 roku Żychcice zostały włączone do parafii Siemionia. W 1860 roku powstał projekt odłączenia się od parafii i stworzenia nowej, wraz z wybudowaniem świątyni. Plany te udało zrealizować się dopiero w roku 1901, kiedy rozpoczęła się budowa kaplicy. Ostatecznie parafia została erygowana 4 maja 1909 roku dekretem administratora Diecezji Kieleckiej ks. prałata Franciszka Brudzyńskiego.


Pierwszy kościół tej parafii (liczącej jedynie 800 mieszkańców) został wybudowany pomiędzy rokiem 1901 a 1904. W późniejszych latach, z inicjatywy ks. Jana Pilca, stary kościół został rozebrany, a następnie wzniesiono nową świątynię pw. Wniebowzięcia NMP. W latach 2005 -2009 dokonano gruntownej rearanżacji wnętrza w oparciu o projekt Romualda Maliny.

Na szczególną uwagę w świątyni zasługuje wyposażenie, na które składają się m.in. architektoniczne marmurowe ołtarze poświęcone Najświętszej Maryi Panny, Najświętszemu Sercu Pana Jezusa i Matce Bożej Częstochowskiej.

 

Współrzędne geograficzne: 50° 22' 03" N; 19° 01' 07" E

do góry