Ten weekend obfitował w dożynki!
W sobotę, 26 sierpnia w Targoszycach w Gminie Mierzęcice, odbyły się Dożynki Gminno - Parafialne, które tradycyjnie już rozpoczął uroczysty przemarsz do kościoła pw. Św. Mikołaja w Targoszycach, gdzie została odprawiona Msza Św. Dziękczynno-Błagalna za tegoroczne zbiory. Następnie popis swoich muzycznych umiejętności dał Zespół Śpiewaczy „Mierzęcanki”. Podczas części oficjalnej wydarzenia, gości przywitał Wójt Gminy Mierzęcice Grzegorz Podlejski. Część artystyczna obfitowała w liczne występy muzyczne Gminnych Zespołów Śpiewaczy, a zakończył ją koncert Sarsy-piosenkarki, autorki tekstów oraz kompozytorki.
Zbiórką na Placu Strażackim przy remizie OSP Brudzowice, rozpoczęły się Dożynki Gminne w Brudzowicach. Wydarzenie odbyło się w niedzielę, 27 sierpnia, a w jego programie znalazła się Uroczysta Msza Święta dziękczynna. Podczas części oficjalnej imprezy Burmistrz Miasta i Gminy Siewierz Zdzisław Banaś wręczył odznaczenia dla wyróżnionych rolników oraz osób zasłużonych dla województwa śląskiego. Ponadto podsumowano „Konkurs na najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy”. Za oprawę muzyczną tegorocznego święta odpowiedzialna była m.in. Orkiestra Dęta OSP Brudzowice.
Program obu uroczystości zarówno tych w Targoszycach jak i w Brudzowicach był zgodny z tradycją. Obrzęd prowadziła Starościna i Starosta dożynek, którzy wręczali Gospodarzowi święta bochenek chleba, wypieczony z mąki pochodzącej tylko i wyłącznie z ostatnich żniw. Symbolicznym kawałkiem chleba zostali poczęstowani liczni goście, wśród których znaleźli się m.in. Starosta Będziński Sebastian Szaleniec, Wicestarosta Będziński Dariusz Waluszczyk, Poseł na Sejm RP Rafał Adamczyk, Prezydent Miasta Będzina Łukasz Komoniewski, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Będzińskiego Jan Mucha, Radni Rady Powiatu Będzińskiego: Monika Pawłowska-Dyszy i Marian Kozieł, a także Wójt Gminy Psary Tomasz Sadłoń. Podczas tegorocznych dożynek można było podziwiać piękne wieńce dożynkowe przygotowane z warzyw, owoców oraz kwiatów.
Obie imprezy odbyły się w podziękowaniu, a także w nagrodę dla rolników za wykonaną, ciężką pracę przy żniwach i zebrane plony oraz aby pokazać młodszym pokoleniom jak ważne jest kultywowanie naszych najpiękniejszych, polskich tradycji.