Ruszył Zagłębiowski Szpital Kliniczny!
1 października Powiatowy Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej działający w Czeladzi i Będzinie oficjalnie stał się Zagłębiowskim Szpitalem Klinicznym.
Szpital będzie bazą dla studentów zawodów medycznych Akademii WSB, która jako jedyna wśród uczelni objętych audytem uzyskała pełną, pozytywną ocenę Polskiej Komisji Akredytacyjnej na cały cykl kształcenia na kierunku lekarskim.
Przygotowania czeladzkiej placówki do zmiany w szpital kliniczny trwały kilka lat. Szpital i Organ Prowadzący zainwestowali ponad 60 mln zł w poprawę warunków leczenia pacjentów, w tym remont oddziałów i zakup nowego sprzętu, a także stworzyli nową infrastrukturę dydaktyczną.
Nowe jest też podejście do formuły kształcenia przyszłych lekarzy - studenci mają kontakt ze szpitalem już od pierwszego roku.
- Wraz z Zarządem, Radnymi Powiatu Będzińskiego oraz Dyrekcją szpitala dokładnie 7 lat temu przygotowaliśmy plan naprawczy, zobaczyliśmy światełko w tunelu i podążyliśmy tą drogą, nasze starania i działania zaowocowały. Dzisiaj jesteśmy w całkowicie nowej rzeczywistości, możemy powiedzieć, że program naprawczy spełnił swoje zadanie. W trakcie restrukturyzacji mierzyliśmy sie z pandemią, wojną na Ukrainie. Z wszytskimi problemami szpital poradził sobie doskonale. Udało nam się wyremontować budynek, stworzyć nowe oddziały, nasza kadra nieustannie się szkoli. A już w niedługiej przyszłości rozpoczniemy kolejne ważne inwestycje. - mówił Starosta Będziński Sebastian Szaleniec.
- Jesteśmy w pełni gotowi do nowych wyzwań, jakie stoją przed szpitalem klinicznym zarówno w części dydaktycznej, jak i naukowo-badawczej. Mamy duże doświadczenie w pozyskiwaniu i kształceniu młodych kadr medycznych. Wszystkie nasze oddziały są akredytowane do kształcenia rezydentów, absolwenci medycyny chętnie wybierają nasz szpital do odbycia stażu. Włączenie naszej placówki do procesu kształcenia przed dyplomowego jest zatem naturalnym etapem rozwoju szpitala. – dodał dr Dariusz Jorg,
„W Collegium Medicum – Wydział Medyczny Akademii WSB stawiamy na najnowocześniejszy sprzęt, taki jak fantomy, czyli zaawansowane symulatory noworodka, osoby dorosłej czy osoby w podeszłym wieku, które pozwalają przyszłym studentom poczuć się jak na prawdziwej sali operacyjnej. Inwestycje w infrastrukturę Collegium Medicum, to tak naprawdę inwestycje Akademii WSB w ludzkie zdrowie i życie, bo ucząc przyszłych lekarzy na najwyższym poziomie zapewniamy ich przyszłym pacjentom fachową opiekę.” – mówi dr hab. Zdzisława Dacko-Pikiewicz, prof. AWSB, Rektor Akademii WSB.
Studenci kierunku lekarskiego Akademii WSB od pierwszego roku studiów mogą korzystać z infrastruktury i doświadczenia personelu kilkunastu szpitali. Inaugurujący dziś działalność Zagłębiowski Szpital Kliniczny jest pierwszą placówką będącą w całości bazą kliniczną uczelni.