12/07 2024

Program identyfikacji i oznakowania cmentarzy żydowskich na terenie powiatu będzińskiego

Od 2017 roku Narodowy Instytut Dziedzictwa prowadzi program „Oznakowanie cmentarzy żydowskich na terenie Rzeczypospolitej Polskiej”, w ramach realizacji działań powierzonych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Niezwykle istotnym elementem programu jest angażowanie lokalnych społeczności w cały proces oznakowania. Wczoraj, na terenie cmentarza żydowskiego, usytuowanego przy ul. Podzamcze w Będzinie, odsłonięto uroczyście tablicę, która jest związana z owym programem, ustanowionym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w porozumieniu z Naczelnym Rabinem Polski. Tablica informuje w języku polskim oraz jidysz, o tym, że w danym miejscu znajduje się cmentarz żydowski. Dodatkowo widnieje na niej Gwiazda Dawida oraz kod QR, za pomocą którego można wejść na stronę Narodowego Instytutu Dziedzictwa i zapoznać się z historią danego cmentarza.