09/09 2024

Narodowe Czytanie „Kordiana” w Powiecie Będzińskim

W całej Polsce, w sobotę 7 września, wybrzmiały fragmenty „Kordiana” Juliusza Słowackiego, w ramach wspólnego celebrowania finału akcji promującej klasykę polskiej literatury „Narodowe Czytanie”. Jak co roku we wspólnej lekturze wzięli udział mieszkańcy Powiatu Będzińskiego uczestnicząc w wyjątkowym czytelniczym wydarzeniu zorganizowanym na placu prof. Włodzimierza Wójcika – przed budynkiem głównym Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie. Na wszystkich uczestników czekała nie tylko prawdziwa uczta literacka, ale także słodki poczęstunek oraz wiele literackich niespodzianek. Dramat Słowackiego od pokoleń czytają młodzi Polacy, a lektura niezmiennie wywiera bardzo pozytywny wpływ na ich postawy, dlatego bardzo cennym jest fakt, że w akcji wzięli udział również najmłodsi, których pracownicy MiPBP zachęcali do zapoznania się z lekturą  poprzez zabawę. Fragmenty literackiego arcydzieła z epoki romantyzmu przeczytali m.in. w imieniu Starosty Będzińskiego Sebastiana Szaleńca – Członek Zarządu Powiatu Będzińskiego Anna Zakrzewska-Zamora, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Będzina Anna Drzewiecka, Dyrektor Muzeum Zagłębia w Będzinie Kamil Gryma, Radny Rady Miasta Będzina Michał Fiuk czy Naczelnik Wydziału Organizacyjnego w Będzinie Beata Świgoń. Impreza została objęta Honorowym Patronatem przez Starostę Będzińskiego Sebastiana Szaleńca i Prezydenta Miasta Będzina Łukasza Komoniewskiego, a wszyscy chętni mogli zabrać do domu pamiątkową lekturę, wydaną specjalnie na tę okazję. Warto wspomnieć, że „Kordian” jest jednym z najczęściej interpretowanych utworów, zajmując poczesne miejsce w kanonie polskiej literatury.

Narodowe Czytanie „Kordiana” w Powiecie Będzińskim