19/04 2023

I Turniej Powiatowej Ligi Debat!

I Turniej Ligi Debat

Uczniowie sześciu szkół podstawowych z terenu powiatu będzińskiego, spotkali się dzisiaj w I Liceum Ogólnokształcącym im. M. Kopernika w Będzinie, aby wziąć udział w I Turnieju Powiatowej Ligi Debat, który jest efektem współpracy I LO oraz Śląskiej Ligii Debat. Dlaczego warto poznać formę debaty oksfordzkiej? Uczy ona młodych ludzi, jak dyskutować z zachowaniem zasad kultury, używając jedynie argumentów rzeczowych i merytorycznych. Nie chodzi tutaj absolutnie, aby w jakikolwiek sposób umniejszyć przeciwnikowi. Argumenty muszą być zawsze rzeczowe i merytoryczne, a skończona wymiana zdań powinna zakończyć się podaniem ręki podziękowaniem za interesującą dyskusję. To bardzo dobra nauka na przyszłość, bowiem uczy poprawnego wysławiania się. Ocenie podlega nie tylko warstwa merytoryczna i retoryczna, ale także mowa ciała, kultura języka, wywiązywanie się ze swoich ról, a także ich sposób zachowania się. Punkty podczas debaty oksfordzkiej można stracić, np. za używanie argumentów ad personam, niekulturalne zachowanie wobec drużyny przeciwnej, zabieranie głosu bez pozwolenia. Dzięki udziałowi w wydarzeniu, uczniowie przekonali się, że można ze sobą rozmawiać w sposób rzeczowy i kulturalny - bez agresji. Dodatkowo, młodzież biorąc udział w tego typu przedsięwzięciach, poszerza swoje horyzonty oraz wiedzę dzięki społecznej, kulturowej i historycznej tematyce debat. Warto wspomnieć, że  Finał odbędzie się już 26 maja! Dzisiejsze wydarzenie Honorowym Patronatem objął Starosta Będziński Sebastian Szaleniec.

Poniżej znajduje się lista szkół biorących udział w dzisiejszej debacie:

- SP nr 6 im. M. Konopnickiej z Będzina;
- SP im. J. Słowackiego z Rogoźnika;
- SP nr 13 im. H. Wagnera z Będzina;
- SP nr 2 im. A. Szklarskiego z Sarnowa;
- SP nr 1 z Wojkowic.

I Turniej Powiatowej Ligi Debat!