19/04 2023

XIII Powiatowy Obcojęzyczny Konkurs Literacki

Literatura od zawsze ma znaczący wpływ na człowieka. Służy jego samorealizacji, inspiruje, wzrusza, wywołuje skrajne emocje, rozbudza wyobraźnię.Sprawia, że żyjemy jakby w zupełnie innej, drugiej rzeczywistości. Stosunek zachodzący między książką, a odbiorcą jest zawsze w każdym przypadku relacją zupełnie odmienną, indywidualną. Własna twórczość literacka daje możliwość wyrażenia siebie, autoprezentacji, ale także może być określana mianem swoistej autoterapii. Przelewanie swoich myśli na papier, jest często formą uwolnienia bolesnych myśli i otwarcia ujścia długo więzionych emocji. Istnieje przecież nawet termin - terapia poprzez pisanie. Można, więc uznać, że wyjątkowa wartość własnej twórczości, wynika przede wszystkim z możliwości wyrażania stłumionych, ukrytych gdzieś głęboko uczuć.
Dzisiaj, w II Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Wyspiańskiego w Będzinie, młodzi ludzie mieli możliwość podzielenia się swoim tekstem literackim, napisanym w  języku obcym na jeden z wybranych tematów, biorąc udział w XIII Powiatowym Obcojęzycznym Konkursie Literackim, który został objęty Honorowym Patronatem Starosty Będzińskiego Sebastiana Szaleńca. Jakie korzyści przynoszą tego typu przedsięwzięcia? Przede wszystkim sprawiają, że młodzież nie chowa swojej twórczości głęboko do szuflady. Dodatkowo tekst napisany w obcym języku wzbogaca wiedzę językową wśród uczestników, rozbudza kreatywność. Jak podkreśla młodzież biorąca udział w dzisiejszym, powiatowym konkursie, uczestnictwo w tego typu wydarzeniach to zawsze sprawdzian z kompetencji językowych, doskonała możliwość zabawy słowem, a także pretekst do znalezienia się w zupełnie innej, literackiej rzeczywistości, która bywa odskocznią od tego, co spotyka nas w codziennym życiu. Laureaci odebrali nagrody z rąk Wicestarosty Będzińskiego Dariusza Waluszczyka.Gratulacje młodym miłośnikom literatury złożył również Poseł na Sejm RP Rafał Adamczyk.

Poniżej przedstawiamy listę laureatów:

Język Angielski:

I MIEJSCE Jakub Karwacki SP 1 Gródków;

II MIEJSCE  Lilianna Jasik SP 3 Będzin;

III MIEJSCE ex aequo  Alicja Wydra SP Bobrowniki  i  Igor Pasterny SP 5 Czeladź.

Wyróżnienia:

- Julia Naworol SP Mierzęcice;

- Weronika Kozłowska Zespół Szkolno- Przedszkolny w Wojkowicach Kościelnych;

-Karolina Kacperek SP5 Czeladź;

- Hanna Martela SP2 Czeladź.

Język Niemiecki:

I MIEJSCE Kalina Kowalik SP 4 Będzin;

II MIEJSCE Weronika Kozłowska Zespół Szkolno- Przedszkolny w Wojkowicach Kościelnych.

Wyróżnienia :

- Lilianna Jasik SP 3 Będzin;

- Antonina Kosowska SP3 Będzin.

XIII Powiatowy Obcojęzyczny Konkurs Literacki