06/12 2022

Warsztaty komunikacji alternatywnej i wspomagającej w SOSW w Będzinie dla nauczycieli

Warsztaty dla nauczycieli

W celu podkreślenia wartości i znaczenia komunikacji wspomagającej i alternatywnej AAC (ang. Augmentative and Alternative Communications - AAC) w listopadzie w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Będzinie przeprowadzono cykl warsztatów, których odbiorcami byli nauczyciele wychowania przedszkolnego, edukacji wczesnoszkolnej i logopedzi zatrudnieni w przedszkolach i szkołach funkcjonujących na terenie powiatu będzińskiego. Warsztaty miały charakter teoretyczny i praktyczny, a tematyka obejmowała „Rozwój komunikacji i mowy - AAC” oraz „Alternatywne i wspomagające sposoby komunikacji w praktyce terapeutycznej”. Organizacja warsztatów była okazją wyjścia z AAC poza placówkę i podzielenia się doświadczeniem, potwierdzającym że znalezienie odpowiedniej drogi komunikacji pomoże dziecku zrozumieć świat i odnaleźć się w nim.

Kiedy dziecko nie mówi, nie znaczy, że nie ma nic do powiedzenia. Często zdarza się, że w wyniku zakłóceń rozwoju, dezorganizacji ulega również proces porozumiewania się. Dziecko nie zna innego niż mowa skutecznego środka, za pomocą którego mogłoby przekazać to, co chce powiedzieć. Wiele dzieci, szczególnie niepełnosprawnych, w takich sytuacjach krzyczy, płacze, przejawia zachowania agresywne lub po prostu izoluje się. Takie zachowanie jest niczym innym jak sposobem komunikacji, wołaniem o pomoc w zrozumieniu otaczających go sytuacji, tego co inni do niego mówią i czego od niego oczekują. Aby komunikat dotarł do odbiorcy musi być nadany, jednak niekoniecznie za pomocą mowy, dlatego też powstała komunikacja wspomagająca i alternatywna, która obecnie jest standardowym postępowaniem w terapii dziecka.