• Tłumacz języka migowego
BIP
24/04 2024
#Aktualności #Komunikaty

Ogłoszenie o wyznaczeniu nowego terminu załatwienia sprawy dot. ustalenia wykazu uprawnionych do udziału we Wspólnocie Leśno – Gruntowej „ Nadzieja ” w Mierzęcicach

Działając na podstawie art. 36 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn.: Dz. U. z 2024 r. poz. 572) w związku z art. 6a oraz art. 8f ustawy z dnia 29 czerwca 1963 r. o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych (tekst jedn.: Dz. U. z 2016 r. poz. 703) oraz art. 2 ustawy z dnia 01.10.2021 r. o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy spójności terminologicznej systemu prawnego (Dz. U. z 2021 r. poz. 2052).

Starosta Będziński wykonujący zadania z zakresu administracji rządowej zawiadamia, że wyznacza nowy termin do dnia 31.10.2024 r. załatwienia sprawy ustalenia wykazu uprawnionych do udziału we Wspólnocie Leśno – Gruntowej  „Nadzieja” w Mierzęcicach, w trybie artykułu 6a ust. 1 ustawy z dnia 29 czerwca 1963 r. o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych (tekst jedn.: Dz. U. z 2016 r. poz. 703) oraz art. 2 ustawy z dnia 01.10.2021 r. o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy spójności terminologicznej systemu prawnego (Dz. U. z 2021 r. poz. 2052).
Wyjaśniam, że wyżej ustalony termin wynika z wciąż uzupełnianej dokumentacji dowodowej przez osoby ubiegające się o uprawnienie do udziału we Wspólnocie Leśno – Gruntowej „Nadzieja” w Mierzęcicach, a także napływających informacji w zakresie przekazania gospodarstw rolnych następcom prawnym, co powoduje konieczność włączenia do postępowania nowych uczestników.
Ponadto tut. organ zwrócił się pismem z dnia 17.04.2024 r. do Zarządu Spółki dla Zagospodarowania Wspólnoty Leśno – Gruntowej „Nadzieja ” w Mierzęcicach, o przedłożenie do dnia 10.05.2024 r. archiwalnych dokumentów dot. zakupu drewna w okresie od 1 stycznia 2016 r. do 31 grudnia 2015 r., bądź innych dokumentów potwierdzających korzystanie z ww. Wspólnoty Leśno – Gruntowej przez potencjalnych uprawnionych do udziału we wspólnocie.
Wyjaśniam, że zgodnie z artykułem 6a ust. 1 ustawy o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych osoby uprawnione do udziału we wspólnocie poza posiadaniem gospodarstwa rolnego muszą wykazać, że przez okres od dnia 1 stycznia 2006 r. do dnia 31 grudnia 2015 r. faktycznie korzystały ze wspólnoty. Biorąc pod uwagę powyższe oraz fakt, że wnioskodawcy ograniczyli się wyłącznie
do złożenia wniosku (w niektórych przypadkach zostały dołączone kserokopie dokumentów własności nieruchomości), natomiast całkowicie pominięto udokumentowanie kwestii korzystania ze wspólnoty ww. okresie oraz powziętą informacją, że Spółka dysponuje listami z ww. okresu dotyczącymi osób, które kupowały drewno w okresie pomiędzy 1 stycznia 2006 r. a 31 grudnia 2015 r., tut. organ wystąpił o przesłanie kopii ww. dokumentów. W piśmie zaznaczono, że przesłane dokumenty powinny jednoznacznie wskazywać, że zostały sporządzone w wymaganym okresie tj. pomiędzy 01.01.2006 r. a 31.12.2015 r., a także zawierać stosowną adnotację o zgodności z oryginałem oraz podpisy i pieczątki osób upoważnionych do reprezentacji Spółki dla Zagospodarowania Wspólnoty Leśno – Gruntowej „Nadzieja” w Mierzęcicach. Biorąc pod uwagę powyższe oraz mając na uwadze przepis art. 10 Kpa, zgodnie z którym organ administracji państwowej obowiązany jest zapewnić stronie czynny udział w każdym stadium postępowania, a przed wydaniem decyzji umożliwić jej wypowiedzenie się co do zebranych dowodów i materiałów oraz zgłoszonych żądań - nie jest możliwe załatwienie przedmiotowej sprawy w terminie do dnia 30.04.2024 r.
Zgodnie z art. 8f ustawy z dnia 29 czerwca 1963 roku o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych decyzje, postanowienia oraz inne pisma w sprawach, o których mowa w art. 6a doręcza się poprzez ogłoszenie w sposób zwyczajowo przyjęty w danej miejscowości, wywieszenie w urzędzie gminy oraz starostwa na okres 14 dni. Po upływie tego okresu pismo uważa się za doręczone.
Ogłoszenie wywiesza się na okres 14 dni.

 

Z up. Starosty Będzińskiego
Iwona Fabiszak
Kierownik Biura
Gospodarki Nieruchomościami


Pouczenie

1. Zgodnie z art. 36 Kpa:
§ 1. O każdym przypadku niezałatwienia sprawy w terminie organ administracji publicznej jest obowiązany zawiadomić strony, podając przyczyny zwłoki, wskazując nowy termin załatwienia sprawy oraz pouczając o prawie do wniesienia ponaglenia.
§ 2. Ten sam obowiązek ciąży na organie administracji publicznej również w przypadku zwłoki w załatwieniu sprawy z przyczyn niezależnych od organu 2. Zgodnie z art. 37 Kpa:
§ 1. Stronie służy prawo do wniesienia ponaglenia, jeżeli:
1) nie załatwiono sprawy w terminie określonym w art. 35 lub przepisach szczególnych ani w terminie wskazanym zgodnie z art. 36 § 1 (bezczynność);
2) postępowanie jest prowadzone dłużej niż jest to niezbędne do załatwienia sprawy (przewlekłość).
§ 2. Ponaglenie zawiera uzasadnienie.
§ 3. Ponaglenie wnosi się:
1) do organu wyższego stopnia za pośrednictwem organu prowadzącego postępowanie;
2) do organu prowadzącego postępowanie - jeżeli nie ma organu wyższego stopnia.
§ 4. Organ prowadzący postępowanie jest obowiązany przekazać ponaglenie organowi wyższego stopnia bez zbędnej zwłoki, nie później niż w terminie siedmiu dni od dnia jego otrzymania. Organ przekazuje ponaglenie wraz z niezbędnymi odpisami akt sprawy. Odpisy mogą zostać sporządzone w formie dokumentu elektronicznego. Przekazując ponaglenie, organ jest obowiązany ustosunkować się do niego.
§ 5. Organ, o którym mowa w § 3, rozpatruje ponaglenie w terminie siedmiu dni od dnia jego otrzymania.
§ 6. Organ rozpatrujący ponaglenie wydaje postanowienie, w którym:
1) wskazuje, czy organ rozpatrujący sprawę dopuścił się bezczynności lub przewlekłego prowadzenia postępowania, stwierdzając jednocześnie, czy miało ono miejsce z rażącym naruszeniem prawa;
2) w przypadku stwierdzenia bezczynności lub przewlekłości:
a) zobowiązuje organ rozpatrujący sprawę do załatwienia sprawy, wyznaczając termin do jej załatwienia, jeżeli postępowanie jest niezakończone,
b) zarządza wyjaśnienie przyczyn i ustalenie osób winnych bezczynności lub przewlekłości, a w razie potrzeby także podjęcie środków zapobiegających bezczynności lub przewlekłości w przyszłości.
§ 7. Organ rozpatrujący ponaglenie może z urzędu zmienić postanowienie, o którym mowa w § 6, wyznaczając dłuższy termin zakończenia postępowania, jeżeli wyjdą na jaw istotne dla sprawy nowe okoliczności faktyczne lub nowe dowody, wymagające dłuższego postępowania, nieznane w momencie wyznaczania terminu.
§ 8. W przypadku, o którym mowa w § 3 pkt 2, przepisów § 4, 6 i 7 nie stosuje się. W przypadku stwierdzenia bezczynności lub przewlekłości organ prowadzący postępowanie niezwłocznie załatwia sprawę oraz zarządza wyjaśnienie przyczyn i ustalenie osób winnych bezczynności lub przewlekłości, a w razie potrzeby także podjęcie środków zapobiegających bezczynności lub przewlekłości w przyszłości.

 

 

 

 

do góry