15/09 2022

„Laboratorium Przyszłości" w ZSS już otwarte!

W dniu 15 września 2022 roku w Zespole Szkół Specjalnych w Czeladzi odbyło się otwarcie nowoczesnej pracowni technicznej utworzonej w ramach programu „Laboratoria Przyszłości”.

W uroczystej inauguracji uczestniczyli: Starosta Będziński Sebastian Szaleniec, Wicestarosta Będziński Dariusz Waluszczyk, Przewodniczący Rady Powiatu Będzińskiego Jan Powałka, Członek Zarządu Powiatu Będzińskiego Halina Mentel oraz Naczelnik Wydziału Oświaty Aldona Kopczyńska.

Laboratorium

Laboratorium przyszłości w ZSS w Czeladzi ma charakter interdyscyplinarny, bowiem zostało tak wyposażone, aby mogły się w nim odbywać zajęcia konstrukcyjne, rejestracji oraz realizacji obrazu i dźwięku,  a także zajęcia z zakresu robotyki, elektroniki, mechaniki, obróbki materiałów  oraz kroju i szycia. Pracownia wyposażona została między innymi w drukarkę oraz długopisy 3D, zestaw do konstruowania oryginalnych robotów i nauki ich programowania, zestaw konstrukcyjny - doświadczenia STEAM, zestaw maszyn do kreatywnego majsterkowania, klocki do samodzielnej konstrukcji, mikrokontrolery z czujnikami, sprzęt audio-video i oświetlenie, maszynę do szycia oraz hafciarkę.

Wyposażenie nowej generacji ma na celu budowanie wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka), pobudzenie ciekawości poznawczej, wsparcie procesu dydaktycznego oraz uczynienie go bardziej wielofunkcyjnym i innowacyjnym. Pomoce będą służyć wszystkim uczniom na lekcjach różnych przedmiotów oraz na zajęciach pozalekcyjnych. Nowoczesne technologie umożliwią rozwój zdolności manualnych,  umiejętności praktycznych, kreatywnego i technicznego myślenia oraz rozwiązywania problemów, a także realizowanie własnych projektów.

Nowo otwarta pracownia poszerza ofertę zajęć podnosząc tym samym atrakcyjność szkoły, zwiększa zaangażowanie w proces nauki i pozwala na rozwijanie wśród uczniów ZSS kolejnych talentów oraz zainteresowań.

Laboratorium