21/12 2023

Kolejny zmodernizowany oddział !

oddział

W Powiatowym Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej w Czeladzi 20 grudnia 2023 roku podsumowano realizowaną w dwóch etapach modernizację Oddziału Chorób Wewnętrznych z Pododdziałem Szybkiej Diagnostyki Kardiologicznej.

To największy, zajmujący dwa piętra w skrzydle C szpitala, oddział.  Aby jak najmniej zakłócić jego codzienne funkcjonowanie i zachować dostępność dla pacjentów, remont objął najpierw II a następnie III piętro wraz z pracowniami do badań i ćwiczeń bezinwazyjnych.

W ciągu kilku lat dokonaliśmy ogromnego postępu w zakresie poprawy jakości i dostępności do świadczeń medycznych w powiecie będzińskim. Ta inwestycja jest tego kolejnym przykładem. Nowoczesne zaplecze medyczne, świetnie wyszkolona kadra i szeroki wachlarz możliwości diagnostycznych stały się już znakiem rozpoznawczym tego szpitala - mówi Starosta Będziński Sebastian Szaleniec.

Projektując układ pomieszczeń nowej interny wzięto pod uwagę m.in. wyzwania epidemiczne, takie jak Covid-19. Oddział wyposażono w śluzę, która pozwala na wydzielenie strefy zakaźnej i strefy czystej. Izolatki zaopatrzono w myjnie-dezynfektory służące do dezynfekcji szpitalnych naczyń sanitarnych. Takie rozwiązania pozwalają ograniczyć do minimum ryzyko rozprzestrzeniania się patogenów i zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa pacjentom i personelowi.

To, co charakterystyczne dla nowo oddawanych po remoncie oddziałów czeladzkiego szpitala, to przypominające pokoje hotelowe sale dla pacjentów.  Każda sala ma własny węzeł sanitarny, szafki na rzeczy osobiste i miejsce do spożywania posiłków. Ściany zdobią kolorowe tapety i obrazy przedstawiające europejskie stolice. Wymieniono na nowe także całe wyposażenie – od przedmiotów codziennego użytku poprzez łóżka po specjalistyczny sprzęt medyczny.

Koszt modernizacji całego oddziału to ok. 17,8 mln zł, z czego 6 mln zł, to dofinansowanie z Funduszu Przeciwdziałania Covid-19, 1 mln zł – dotacja ze Starostwa Powiatowego w Będzinie, 400 tys. zł - wsparcie Miasta Będzin.

W otwarciu oddziału udział wzięli Starosta Będziński Sebastian Szaleniec, Wicestarosta Będziński Dariusz Waluszczyk, Członek Zarządu Powiatu Będzińskiego Halina Mentel i Marek Rajca, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Bedzińskiego Jan Mucha,  Radni Rady Powiatu Będzińskiego Bożena Łapaj, Zofia Gajdzik, Rafał Kocot, Marian Kozieł, Wiceprezydent Miasta Będzina Anna Drzewiecka, Burmistrz Miasta Czeladź Zbigniew Szaleniec, Naczelnik Wydziału Zdrowia i Organizacji Pozarządowych Starostwa Powiatowego w Będzinie Patryk Trybulec.

Kolejny zmodernizowany oddział !