11/10 2022

Kazimierz - Magiczna dzielnica Krakowa

Krakowski Kazimierz jest  miejscem szczególnym, ukształtowanym przez wielowiekowe sąsiedztwo chrześcijańsko-żydowskie. W poniedziałek, 10 października, Seniorzy z terenu Powiatu Będzińskiego mieli okazję zwiedzić krakowski Kazimierz, śladem ponad 600 letniej historii żydowskich mieszkańców tej części Krakowa.Starosta Będziński Sebastian Szaleniec zaprosił na wycieczkę Seniorów z terenu naszego powiatu, podczas której towarzyszyli im Członkowie Zarządu Powiatu Będzińskiego: Halina Mentel i Adam Szydłowski oraz Radna Rady Powiatu Będzińskiego  Bożena Łapaj.  Adam Szydłowski, lokalny badacz historii Żydów Zagłębia, już w drodze do Krakowa przybliżył historię społeczności żydowskiej naszego powiatu i dawnego Krakowa. Nie bez  znaczenia jest element wiążący jakim jest postać Kazimierza Wielkiego tak bliskiego będzinianom, ale przede wszystkim króla, który nadał jako pierwszy przywileje Żydom w całej ówczesnej Rzeczypospolitej i zbudował  dawne miasto Kazimierz.

Seniorzy mieli okazję odwiedzić i zobaczyć wyjątkowe wnętrza Starej Synagogi, będącej obecnie Muzeum. Spacer szlakiem Synagog Kazimierza zakończony był przy Synagodze Tempel -  Synagodze postępowej ,w której do 1939 roku odbywały się modlitwy w języku polskim.

Starosta Będziński wraz z grupą odwiedzili m.in. podwórko przy ulicy Józefa, które posłużyło reżyserowi Stevenowi  Spielbergowi za plan podczas kręcenia filmu „Lista Szindlera”. Zwiedzający udali się również  wraz z przewodnikiem na  plac przy „Aptece Pankiewicza”  z instalacją pustych krzeseł  oraz do  Fabryki Oskara Szindlera.

Najwięcej emocji wywołały jednak dwie kuczki żydowskie. Na uwagę zasługiwał fakt, iż  wyjątkowy spacer odbywał  się właśnie  w pierwszym  dniu  Święta Szałasów czyli Sukkot.Zwieńczeniem spotkania z historią dzielnicy  Kazimierz był poczęstunek, pełen żydowskich smaków oraz koncert muzyki jidysz  w wykonaniu zespołu Klezmorim Trio w restauracji Klezmer Hois, w której przez lata swojej  aktywności muzycznej dawał koncerty ostatni klezmer Krakowa Leopold Kozłowski.

2022_10_10_Kraków

Kraków seniorzy