• Tłumacz języka migowego
BIP
15/06 2022
#Aktualności

Delegacja Światowego Związku Żydów Zagłębia odwiedziła Powiat

W nocy z 8 na 9 września 1939 roku, Niemcy podpalili będzińską Synagogę wraz z modlącymi się w niej Żydami. To wyjątkowe i bolesne w swojej historii miejsce, odwiedzane jest przez wszystkie grupy byłych mieszkańców Będzina oraz kolejne pokolenia.

Starosta Będziński Sebastian Szaleniec wraz z Etatowym Członkiem Zarządu Adamem Szydłowskim, u stop zamku będzińskiego, powitali oficjalną delegację Światowego Związku Żydów Zagłębia z siedzibą w Tel Avivie (Izrael) pod przewodnictwem Riny Kahan (Klajman).

 złożenie kwiatów

Pod pomnikiem, na miejscu byłej Synagogi, Starosta Będziński odniósł się do historii dużej społeczności Żydów na terenie Będzina i całego powiatu. Podkreślając szczególny okres obchodów 155-lecia powiatu, zapewnił o dalszej współpracy i kontynuacji działań na rzecz wspólnej historii.

Adam Szydłowski od lat dbający o przywracanie historii Żydów z całego Zagłębia w tym Będzina wyraził zadowolenie z powrotu do spotkań z byłymi mieszkańcami oraz ich rodzinami. Okres pandemii i braku wzajemnych kontaktów dla wszystkich był trudny i długi.

Delegacja z Izraela w planach ma wizyty w Domu Modlitwy Mizrachi, Muzeum Żydów Zagłębia w Będzinie oraz wizyty w Sławkowie, Czeladzi i innych miastach Powiatu i Zagłębia.

2022_06_15_Delegacja Światowego Związku Żydów Zagłębia odwiedziła Powiat

do góry