01/09 2023

1 września w pamięci mieszkańców Powiatu Będzińskiego

1 września

Dzisiaj, Przewodniczący Rady Powiatu Będzińskiego Jan Powałka w imieniu Starosty Będzińskiego Sebastiana Szaleńca, złożył symboliczne kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym  pomordowanych i zamęczanych w niemieckich więzieniach i obozach koncentracyjnych w czasie II wojny światowej. Gest ten jest corocznym aktem pamięci o żołnierzach walczących za Polskę.Dnia 1 września 1939 roku, o godzinie 4.45 nastąpił pełen agresji atak Niemiec na Polskę, który rozpoczął ostrzał Westerplatte. Wydarzenie to zapoczątkowało II wojnę światową. Załoga w której skład wchodziło ok. 200 żołnierzy, pod dowództwem mjr. Henryka Sucharskiego i kpt. Franciszka Dąbrowskiego przez 7 dni bohatersko odbierała powtarzające się ataki niemieckie z morza, ziemi i powietrza, stając się symbolem polskiego oporu.

1 września