29/09 2022

Wsparcie dla uczniów z terenu powiatu będzińskiego

Dzisiaj Starosta Będziński Sebastian Szaleniec wraz z Etatowym Członkiem Zarządu Powiatu Będzińskiego Adamem Szydłowskim, przywitał zgromadzonych gości, przybyłych do Starostwa Powiatowego w Będzinie, na spotkanie zorganizowane dla  nauczycieli specjalistów: psychologów, pedagogów oraz pedagogów specjalnych, zatrudnionych w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych na terenie powiatu będzińskiego. Podczas wydarzenia odbyło się  szkolenie pn. „Sposób wykorzystywania informacji zawartych w orzeczeniach i opiniach wydawanych przez poradnie psychologiczno-pedagogiczne do organizacji zajęć z uczniami”, które przeprowadziła Dyrektor Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Będzinie Barbara Cebula. A wszystko to za sprawą raportu opracowanego przez Najwyższą Izbę Kontroli, w którym podkreślono, że stan epidemii wywołanej wirusem SARS-CoV-2 i związany z nią reżim sanitarny, a zwłaszcza aspekt izolacji społecznej, doprowadziły do znaczącego osłabienia kondycji psychicznej uczniów. W związku z zaistniałym problemem coraz więcej młodych ludzi korzysta z pomocy Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, która udziela wsparcia dzieciom i młodzieży w procesie kształcenia, wychowania i opieki oraz dostosowania form i metod pracy edukacyjno-wychowawczej w szkołach.

szkolenie

- Zapewnienie uczniom szeroko rozumianej  pomocy psychologiczno-pedagogicznej jest niezwykle istotnym aspektem, o którym warto rozmawiać i wymieniać doświadczenia, tak aby realizacja zaleceń zawartych w opiniach i orzeczeniach wydawanych przez poradnie psychologiczno-pedagogiczne była w pełni efektywna i skuteczna - powiedział  Starosta Będziński Sebastian Szaleniec.

W drugiej części spotkania, podkom. Ewelina Stępień-Hajda z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach podczas wystąpienia pt.: „Świadomy nauczyciel - profilaktyka ryzykownych zachowań wśród dzieci i młodzieży”, poruszyła kwestie dotyczące szybkiej interwencji w przypadku pojawienia się podejrzeń zażywania substancji psychoaktywnych u młodzieży. W spotkaniu uczestniczyli: mł.asp. Monika Opara, st.sierż.Dagmara Mackiewicz, st.sierż. Marcin Szopa z Komendy Powiatowej Policji w Będzinie.

Szkoleniu przysłuchiwali się również: Naczelnik Wydziału Oświaty - Aldona Kopczyńska oraz Naczelnik Wydziału Zarządzania Bezpieczeństwem - Kamil Curyło.

Szkolenie