26/04 2024

Wizyta Pani Ambasador Kanady w Ukrainie w PZZOZ w Czeladzi

W czwartek, 25 kwietnia w Powiatowym Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej  w Czeladzi gościła Ambasador Kanady w Ukrainie JE Natalka Cmoc. Wizyta miała związek z odbywającą się w szpitalu V misją medyczną Fundacji Kanada-Ukraina Canada Ukraine Surgical Aid Program. CUSAP w czeladzkim szpitalu realizowany jest od 2022 r. Główny cel to objęcie specjalistyczną opieką chirurgiczną poszkodowanych w wojnie pacjentów ze złożonymi defektami pourazowymi, którzy w innym przypadku nie otrzymaliby leczenia. Pani Ambasador spotkała się z zespołem Fundacji Kanada-Ukraina, Starostą Będzińskim Sebastianem Szaleńcem oraz dyrekcją szpitala. Dr Dariusz Jorg przedstawił działania, jakie PZZOZ od początku wojny realizuje na rzecz Ukrainy. To m.in. zbiórka leków dla szpitala w Chmielnickim oraz szeroko zakrojona współpraca z kanadyjską fundacją. Czeladzki szpital to jedyna placówka w kraju będąca bazą misji medycznej Canada Ukraine Surgical Aid Program. Członkowie Fundacji przedstawili założenia oraz efekty dotychczasowych działań w ramach programu CUSAP. Na potrzeby misji w szpitalu utworzono specjalny oddział. Pani Ambasador odwiedziła pacjentów, wysłuchała ich historii i życzyła powrotu do zdrowia. Spotkała się także z personelem, który tworzą medycy z Kanady, Polski i Ukrainy. Podczas rozmowy z dziennikarzami podkreśliła, jak ważna jest kompleksowa pomoc, jaką otrzymują podczas każdej misji pacjenci. Podziękowała także całemu zespołowi za pracę na rzecz poszkodowanych.

Wizyta Pani Ambasador Kanady w Ukrainie w PZZOZ w Czeladzi

Wizyta Ambasadora Kanady w PZZOZ w Czeladzi