10/05 2023

Kwalifikacja wojskowa w CKZiU

W dniach od 17 do 28 kwietnia oraz od 9 do 23 maja 2023 roku na terenie powiatu będzińskiego, przeprowadzana jest kwalifikacja wojskowa. Obowiązek stawienia się dotyczy wszystkich 19-letnich mężczyzn z terenu powiatu będzińskiego oraz innych grup osób wymienionych w rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z dnia 21 lutego 2023 r. Kwalifikacja wojskowa obejmuje następujące czynności w odniesieniu do osób podlegających obowiązkowi stawiennictwa: sprawdzenie tożsamości, ustalenie zdolności fizycznej i psychicznej do służby wojskowej, wstępne przeznaczenie do poszczególnych form obowiązku obrony oraz przyjęcie wniosków o przeznaczenie do służby zastępczej, wprowadzenie danych do ewidencji lub aktualizacja ewidencji wojskowej oraz przetwarzanie danych gromadzonych w tej ewidencji, przekazywanie informacji i promowanie służby wojskowej, wydanie zaświadczenia o stawieniu się do kwalifikacji wojskowej, uregulowanym stosunku do służby wojskowej oraz o orzeczonej zdolności do służby wojskowej, nadanie stopnia wojskowego szeregowego i przeniesienie osób podlegających stawieniu się do kwalifikacji wojskowej do pasywnej rezerwy.
Miejscem przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej jest budynek Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Będzinie przy ulicy Promyka 26, gdzie w 10 maja, w środę Starosta Będziński Sebastian Szaleniec spotkał się z Szefem Wojskowego Centrum Rekrutacji w Będzinie. ppłk Wojciechem Bakalarzem oraz osobami, które stawiły się na kwalifikacji wojskowej.