01/12 2023

Kolejne Barbórkowe spotkanie za nami!

Barbórka Koła SITG

Zarząd Koła SITG „Zagłębie” oraz Stowarzyszenie Gwarków Zagłębia w Będzinie, zaprosili Starostę Będzińskiego Sebastiana Szaleńca do wspólnego uczczenia - Barbórki. Spotkanie rozpoczęło się tradycyjnym odśpiewaniem Hymnu Górniczego. Następnie wygłoszono referat okolicznościowy „Izba Tradycji Górniczych w Będzinie - Grodźcu”. Barbórka została zapoczątkowana w połowie XVIII wieku, a pierwotnie było to święto wyłącznie religijne. Z tej okazji górnicy robili sobie przerwę od trudnej pracy i brali udział wraz ze swoimi rodzinami w uroczystej mszy świętej. Na miejscu odbywała się uroczysta ceremonia, podczas której przełożeni wyrażali wdzięczność swoim pracownikom. Składano sobie wzajemne życzenia, a podkład muzyczny dla tego wydarzenia zapewniała oczywiście orkiestra górnicza. Obecnie Barbórce również towarzyszą huczne obchody. Dzień rozpoczyna wspomniana tradycyjna msza święta w kościele lub w cechowni, przy figurze świętej Barbary. Następnie organizowane są uroczyste pochody orkiestr górniczych, a także rozmaite atrakcje, takie jak spotkania, występy artystyczne czy koncerty. W wydarzeniu udział wziął także Prezydent Miasta Będzina Łukasz Komoniewski, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Będzina Rafał Adamczyk, Radni Rady Miejskiej w Będzinie Łukasz Frańczak oraz Mariusz Słowik, Prezes Zarządu - MPWiK Sp. z o.o. w Będzinie Rafał Pietrzyk.

Barbórka w Kole SITG "Zagłębie"