15/01 2024

Gala Finałowa 30. Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie!

W niedzielę, 14 stycznia poznaliśmy laureatów oraz zdobywcę nagrody Grand Prix jubileuszowego 30. Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie, który odbył się w będzińskiej Arenie. Łącznie przed jurorami oraz publicznością zaprezentowało się 135 wykonawców: 62 solistki, 6 solistów, 12 duetów, 5 tercetów, 6 zespołów folklorystycznych, 15 zespołów wokalno-instrumentalnych, 18 zespołów wokalnych oraz 11 chórów. Festiwal przeznaczony jest dla amatorów, absolwentów szkół muzycznych maksymalnie I stopnia. W tym roku  nagroda główna – festiwalowe Grand Prix – wraz z gratyfikacją w wysokości 20 tysięcy złotych trafiła do Wojskowej Orkiestry Żytomierskiego Wojskowego Instytutu im. S. Korolowa z Ukrainy. Zespół regionalny „KIRYPECKI” ze Stowarzyszenia Promocji Tradycji i Kultury Ludowej Kiyrpecki zajął I miejsce w kategorii: zespoły regionalne i folklorystyczne. Jakub Młynarz z Łap Music School w Miastku zdobył I miejsce w kategorii soliści – dzieci. Antoni Ostrowski ze Stowarzyszenia „Niezwykły Połczyn” w Połczynie Zdroju zwyciężył w kategorii: soliści – młodzież. Kategorię soliści – dorośli wygrała Małgorzata Szybisty z Nona Art Studio w Skawinie. Zespół wokalny “PROMYCZKI DOBRA” z Pałacu Młodzieży w Nowym Sączu wygrał kategorię: dziecięce zespoły wokalne. W kategorii młodzieżowe zespoły wokalne zwyciężył zespół wokalno-instrumentalny im. Adama Mickiewicza z III Liceum Ogólnokształcącego w Katowicach. Najlepszym dorosłym zespołem wokalnym okazał się zespół wokalny “Studio ART” z Miejskiego Ośrodka Kultury w Porębie. Duet Illia Havrylenko i Olha Hladunenko ze Szkoły Sobotnio-Niedzielnej Parafii św. Jana Nepomucena w Dubnie zdobył I miejsce w kategorii: duety, tercety i kwartety. Chór kameralny „AMICI” z Miejskiego Domu Kultury – Dom Środowisk Twórczych w Łomży okazał się najlepszy w kategorii: chóry mieszane. Zespół wokalno-instrumentalny “ALEPAK” z Goleniowskiego Domu Kultury wygrał kategorię zespoły wokalno-instrumentalne. Kategorię chóry dziecięce i młodzieżowe wygrał chór dziecięcy “MAŁA FERMATA” ze Stowarzyszenia Przyjaciół Chóru Kameralnego “Fermata” w Kielcach. Festiwal do 30 lat cieszy się ogromną popularnością i jest jednym z największych kolędowych przeglądów w Europie. Wydarzenie objął Honorowym Patronatem Starosta Będziński Sebastian Szaleniec.

Gala Finałowa 30. Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie!