Fundusze Europejskie dla Śląskiego.Powiat Będziński pozyskał środki unijne.Projekt:Transformacja szkół przyszłością regionu – rozwój szkolnictwa zawodowego w Powiecie Będzińskim- modernizacja obiektów CKZiU w Będzinie i ZSOiT w Czeladzi
Tytuł projektu: Transformacja szkół przyszłością regionu – rozwój szkolnictwa zawodowego w Powiecie Będzińskim- modernizacja obiektów CKZiU w Będzinie i ZSOiT w Czeladzi.
Opis projektu: W ramach projektu planuje się przeprowadzić prace modernizacyjno-adaptacyjne w dwóch obiektach Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Będzinie oraz budynku Zespołu szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Czeladzi celem dostosowania pomieszczeń dla potrzeb praktycznej nauki zawodu oraz dostosowania obiektów dla osób z niepełno sprawnościami. Program nauczania realizowany w zmodernizowanych pracowniach pozwoli na dostosowanie oferty szkolnictwa zawodowego do obecnych potrzeb rynku pracy opartym o nowoczesną gospodarkę oraz zieloną i cyfrową transformację naszego regionu.
W szczególności w projekcie przewidziano m.in.:
- prace remontowo-budowlane pomieszczeń przeznaczonych na pracownie branżowe wraz z częściową przebudową dotychczasowego układu pomieszczeń;
- wykonanie niezbędnych instalacji , w tym sieci LAN ,
- przebudowę i remont pomieszczeń sanitarnych dostosowanych dla potrzeb osób z niepełnosprawnościami;
- przeprowadzenie koniecznych prac odtworzeniowych
- wyposażenie części pomieszczeń, w tym pracowni zawodowych w niezbędny sprzęt komputerowy, multimedialny, wyposażenie branżowe oraz meble.
W rezultacie w ramach projektu zostanie zaadaptowanych/wyremontowanych 13 pracowni do praktycznej nauki zawodu:
- CKZiU Będzin (budynek przy ul. 11 Listopada 3) - dwie pracownie fryzjerskie, dwie pracownie gastronomiczne, sala obsługi gości, pracownia portów i terminali,
- CKZiU - (budynek warsztatów szkolnych, ul. Ignacego Krasickiego 17) - dwie pracownie elektryczne.
- ZSOiT w Czeladzi - sala obsługi klienta hotelowego z wyznaczeniem części recepcyjnej, mieszkalnej, wypoczynkowej, barowej, pracownie logistyczna, informatyczna (multimedialna), dwie informatyczne.
W obiektach zostaną wprowadzone rozwiązania w ramach edukacji włączającej, w tym zakup i montaż kabin akustycznych.
Grupa docelowa: Z wyremontowanej i wytworzonej w ramach projektu infrastruktury będą mogli korzystać uczniowie, pracownicy oraz pozostali użytkownicy szkół zawodowych objętych wsparciem
Cel/cele projektu: Inwestycje w infrastrukturę oraz transformacja szkół na rzecz nowych, perspektywicznych kwalifikacji zawodowych. Stworzenie atrakcyjnego i efektywnego kształcenia. Rozwój i dostosowanie kształcenia zawodowego w celu budowania przyszłości podregionach górniczych.
Efekty, rezultaty projektu: Utworzenie/wyremontowanie oraz wyposażenie łącznie 13 pracowni kształcenia zawodowego, w których odbywać się będzie efektywne kształcenie zawodowe, zgodne z potrzebami rynku pracy. Zwiększenie kwalifikacji uczniów w kierunkach uwzględniających potrzeby i specyfikę branż podlegających transformacji w województwie śląskim.
Wartość całkowita projektu: 9 473 444,18 PLN
Wysokość wkładu z Funduszy Europejskich: 7 083 043,23 PLN
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie