04/07 2023

„Asystent ucznia o specjalnych potrzebach edukacyjnych - pilotaż”

Od września 2022 r. na terenie Powiatu Będzińskiego jest realizowany projekt „Asystent ucznia o specjalnych potrzebach edukacyjnych - pilotaż”, którego realizatorem jest konsorcjum partnerskie, w skład którego wchodzą: Fundacja Edukacyjna ODITK, Fundacja Fundusz Współpracy, Stowarzyszenie Sztuka Włączania oraz Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie.

Działanie realizowane jest w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020, Oś Priorytetowa 2 Efektywne polityki publiczne dla rynku pracy, gospodarki
i edukacji, Działanie 2.10. Wysoka jakość systemu oświaty.
Na zaproszenie do udziału w przedsięwzięciu odpowiedziały także placówki oświatowe, dla których organem prowadzącym jest Powiat Będziński: III Liceum Ogólnokształcące
im. C. K. Norwida w Będzinie, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Będzinie oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Czeladzi. Grantobiorcą projektu jest Powiat Będziński, który na jego realizację otrzymał środki finansowe w łącznej wysokości 178 657,08 zł.

Kwota ta pozwoliła na zatrudnienie przez okres 10 miesięcy 6 osób, które pełniły rolę asystentów uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi (ASPE), bo to oni byli bezpośrednimi odbiorcami działań projektu. Szeroki katalog podejmowanych inicjatyw obejmował m. in. pracę z uczniem w obszarze kształtowania relacji interpersonalnych, wspomaganie funkcji adaptacyjnych poprzez wyjaśnianie norm i zasad życia społecznego oraz modelowanie postaw i właściwego reagowania w sytuacjach społecznych. Dzięki wsparciu asystenta młodzież zaangażowana w projekt ćwiczyła umiejętności refleksyjnego oraz problemowego myślenia, definiując cele krótkoterminowe oraz plany życiowe odpowiednie do ich potrzeb i sytuacji życiowej, a także poszerzali zasoby wiedzy ogólnej, wykorzystując w tym celu różnorodne dostępne zasoby informacji.

logotypy