04/08 2023

80. Rocznica Likwidacji Getta w Będzinie

1 sierpnia 2023 roku przypada 80 rocznica rozpoczęcia likwidacji Będzińskiego Getta.
W okresie międzywojennym to właśnie ludność żydowska mieszkająca w Będzinie nadawała ton życiu całego miasta, przyczyniając się do jego rozwoju. Kres społeczności żydowskiej, która mieszkała w Będzinie od początku istnienia tego miasta przyniosła II wojna światowa.
Początki będzińskiego getta sięgają 1942 roku, kiedy to w okupowanym przez Niemców Będzinie wydzielono część miasta, osiedlając tam ludność żydowską. Tzw. duże getto, było zlokalizowane na terenie dzielnicy Warpie-Kamionka.
W dniu 1 sierpnia 1943 r. rozpoczęła się likwidacja getta. Pomimo kilkugodzinnego oporu garstki młodych ludzi w bunkrze przy ul. Podsiadły 24, obecnie ul. Rutki Laskier, getto zostało ostatecznie zlikwidowane. Większość jego mieszkańców zginęła w nazistowskim obozie Auschwitz-Birkenau.
Dnia 4 sierpnia 2023 roku przedstawiciele społeczności żydowskiej, a także samorządowcy i mieszkańcy Będzina uczcili pamięć zamordowanych Żydów z Będzińskiego Getta. Na Placu Bohaterów Getta, gdzie znajduje się pomnik upamiętniający sierpniowe wydarzenia złożono kwiaty.
Starostę Będzińskiego Sebastiana Szaleńca w uroczystościach 80-lecia likwidacji Getta Będzińskiego zorganizowanych przez Fundację Centrum Kultury Żydowskiej im. Rutki Laskier reprezentował Wicestarosta Dariusz Waluszczyk.
W wydarzeniu wzięli również: Radna Rady Powiatu Będzińskiego Bożena Łapaj, Naczelnik Wydziału Oświaty Urzędu Miejskiego w Będzinie Roman Goczoł, delegacja Instytutu Pamięci Narodowej, w imieniu Muzeum Getta Warszawskiego przybyła dr Halina Postek, Dyrektor Fundacji Judaika w Krakowie Joachim Russek, reprezentujący Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie prof. Sławomir Kapralski, Przewodniczący Światowego Związku Żydów Zagłębia - Dov Pnini oraz Rina Kahan, a także Joe Fiszer Przedstawiciel Związku Żydów z Kanady.

80. Rocznica Likwidacji Getta w Będzinie