25/04 2023

713. rocznica urodzin i 690. rocznica koronacji Kazimierza III Wielkiego

W środę, 26 kwietnia , odbyły się uroczystości z okazji 713. rocznicy urodzin i 690. rocznicy koronacji Kazimierza III Wielkiego, króla polskiego, założyciela Będzina. Wydarzenie rozpoczęła Msza święta w intencji Kazimierza Wielkiego z fragmentem opisu narodzin króla według "Roczników, czyli Kronik sławnego Królestwa Polskiego" Jana Długosza, która została odprawiona w Kościele Św. Trójcy w Będzinie. Następnie Starosta Będziński Sebastian Szaleniec złożył kwiaty przed obeliskiem poświęconym Kazmierzowi Wielkiemu, który został odsłonięty w 2010 r. w 700 rocznicę urodzin króla na placu ks. Prałata Zawadzkiego. W Będzinie pozostało po królu wiele śladów m.in. mury miejskie czy zamek, który niegdyś stanowił ważne ogniwo systemu obronnego zachodniej granicy Polski przed najazdami od strony Śląska i Czech. Dzisiaj jest on wizytówką miasta, perłą polskiej architektury obronnej oraz dumą zarówno mieszkańców Będzinie jak i całego Powiatu Będzińskiego.

W wyjątkowym wydarzeniu wzięli także udział: Wiceprezydent Miasta Będzina Aneta Witkoska - Złocka, Wiceprezydent Miasta Będzina Anna Drzewiecka, Wiceprzewodniczący Rady Miasta Będzina Jerzy Jagieła, Radny Rady Miasta Będzina Szczepan Gryma oraz Naczelnik Wydziału Polityki Społecznej Starostwa Powiatowego w Będzinie Sławomir Brodziński.

713. rocznica urodzin i 690. rocznica koronacji Kazimierza III Wielkiego