06/02 2023

160. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego

W niedzielę, 5 lutego, w Sosnowcu obchodzono 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego - Bitwa o Sosnowiec. W obchodach uczestniczył w imieniu Starosty Będzińskiego Sebastiana Szaleńca, Naczelnik Wydziału Zarządzania Bezpieczeństwem Kamil Curyło, a gospodarzami wydarzenia byli: Prezydent Miasta Sosnowca Arkadiusz Chęciński wraz z Dowódcą Garnizonu płk Tomaszem Białasem. Podczas oficjalnej - patriotycznej części uroczystości, pod tablicą wmurowaną w budynek dworca kolejowego,  złożono symboliczną wiązankę kwiatów. Wydarzenie odbyło się zgodnie z ceremoniałem wojskowym, a kampanię honorową pełnili żołnierze 13 Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Podczas obchodów,  został odczytany Apel Pamięci, żołnierze oddali również salwę honorową. Część oficjalną zakończyła defilada wojskowa, a uroczystości uświetniły występy Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji, Orkiestry Reprezentacyjnej Polskiej Grupy Górniczej  oraz Sosnowieckiej Orkiestry Dętej. Wydarzeniu towarzyszyło otwarcie mobilnej wystawy historycznej, a jego kulminacyjnym punktem  była rekonstrukcja Bitwy o Sosnowiec.

160. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego