Dzisiaj jest: 4 sierpień 2021
Imieniny obchodzą: Dominika, Jan, Protazy

Międzynarodowe inicjatywy edukacyjne realizowane jako działania programu Comenius Partnerskie Projekty Regio stanowią dla samorządów lokalnych szansę nie tylko na realizację innowacyjnych działań edukacyjnych, ale także na nawiązanie długotrwałych relacji międzynarodowych z europejskimi jednostkami samorządowymi.

Partnerskie wizyty z Hiszpanii i Turcji

Międzynarodowe inicjatywy edukacyjne realizowane jako działania programu Comenius Partnerskie Projekty Regio stanowią dla samorządów lokalnych szansę nie tylko na realizację innowacyjnych działań edukacyjnych, ale także na nawiązanie długotrwałych relacji międzynarodowych z europejskimi jednostkami samorządowymi.

Dzięki współpracy ponadnarodowej nawiązanej przez Powiat Będziński w ramach programu Comenius Regio w ostatnim czasie gościliśmy na ziemi będzińskiej delegacje z tureckiego miasta Bartin oraz z Santiago de Compostela w Hiszpanii, z którymi będzińscy samorządowcy oraz przedstawiciele szkół z sukcesami realizują projekt „Polsko-turecka współpraca dla tworzenia bardziej społeczno-wychowawczych szkół” oraz „Przez kulturę do wspólnej przyszłości”. Celem głównym pierwszego z nich jest identyfikacja potrzeb społeczno-wychowawczych uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz przekazanie narzędzi dydaktycznych nauczycielom, które pozwolą na ich zaspokojenie, natomiast współpraca z Hiszpanią koncentruje się na promowaniu kultury, w tym wspólnego zarówno dla Powiatu Będzińskiego oraz Santiago de Compostela pielgrzymkowego szlaku św. Jakuba.

Programy pobytu obu delegacji wypełnione były licznymi wizytami w szkołach bezpośrednio zaangażowanych w projekt, w trakcie których młodzież prezentowała przygotowany przez siebie program artystyczny.

Zorganizowano także spotkania z lokalnymi organizacjami wspierającymi Powiat Będziński w podejmowanych działaniach projektowych, w tym w Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury, Domu Dziecka im. D. Savio oraz w Parafii św. Jakuba Ap. z Sączowa.

Szczególnie ważnym punktem wizyt studyjnych były konferencje z udziałem zagranicznych gości poświęcone problemowi środowiska szkolnego jako czynnika determinującego proces wychowawczy uczniów oraz dziedzictwu kultury i edukacji regionalnej jako elementowi nauczania w szkole. Głównymi uczestnikami spotkań byli przedstawiciele szkół oraz organizacji pozarządowych z terenu powiatu będzińskiego i Zagłębia Dąbrowskiego a prelegentami praktycy oraz eksperci z Uniwersytetu Śląskiego.

- Korzyści płynące z realizacji projektów dla powiatu będzińskiego są wielopłaszczyznowe, ponieważ oprócz niewątpliwej okazji do wzajemnego uczenia oraz wymiany przykładów dobrych praktyk powiatowy samorząd lokalny otrzymuje całkiem wysoki zastrzyk środków finansowych, który pozwala na pokrycie wszystkich kosztów projektów bez angażowania funduszy powiatu. Najcenniejszym jednak aspektem współpracy międzynarodowej jest, oprócz wspierania polityki edukacyjnej w wymiarze lokalnym, integracja środowisk zajmujących się edukacją, wspieranie placówek oświatowych i organizacji pozarządowych oraz promocja wartości społeczeństwa obywatelskiego i kapitału społecznego wśród mieszkańców powiatu będzińskiego. – mówi Janusz Śledzik, Członek Zarządu powiatu Będzińskiego.

Przypomnijmy, że w projekcie tureckim uczestniczy II Liceum Ogólnokształcące im. St. Wyspiańskiego w Będzinie oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Czeladzi, natomiast z hiszpańskimi szkołami współpracuje III Liceum Ogólnokształcące im. C. K. Norwida w Będzinie, Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II w Siewierzu oraz Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury w Będzinie.

Tekst: Mariusz Dyduch