Dzisiaj jest: 1 lipiec 2022
Imieniny obchodzą: Halina, Marian, Klarysa

Usługi telekomunikacyjne a pomoc Ukrainie!

Od kilku dni każdy z nas z trwogą śledzi wiadomości, angażuje się w pomoc dla obywateli Ukrainy, a nasze granice przekracza coraz więcej osób szukających schronienia. Większość
z nich to kobiety z dziećmi, odcięte od rodzin, zdezorientowane, nie znające języka, wymagające wsparcia i pomocy.

Obywatelom Ukrainy przekraczającym granicę, poza wsparciem lokalowym, rzeczowym, potrzebne jest również wsparcie organizacyjne, w tym możliwość kontaktu z bliskim, którzy zostali w kraju. Dlatego jeśli pomagacie takim rodzinom, podpowiedzcie im, jak korzystać z usług telekomunikacyjnych w Polsce.

Przypominamy!

Połączenia międzynarodowe

• Jeśli jesteś w Polsce i z polskiego numeru dzwonisz na Ukrainę, to wykonujesz połączenie międzynarodowe. Stawki za połączenia międzynarodowe znajdziesz
    w cenniku danego operatora.

Dostawcy usług mobilnych w Polsce zareagowali na tą wyjątkową sytuację i przygotowali specjalne oferty dla obywateli Ukrainy. Są to m.in. pakiety darmowych minut do największych ukraińskich operatorów, obniżone ceny połączeń na Ukrainę czy pakiety GB. Cześć z nich obowiązuje już od 25 lutego.

Szczegółowe informacje znajdziecie na stronach:

Kolejność stron jest przypadkowa, niezmiennie obowiązuje zasada – wybierz ofertę dostosowaną do potrzeb. Operatorzy przygotowali również komunikaty w języku ukraińskim.

Roaming międzynarodowy

Przypominamy również wszystkim osobom wjeżdżającym na Ukrainę, że kiedy korzystacie ze swojego telefonu za granicą, to korzystacie z usług w roamingu.
Roaming międzynarodowy to usługa świadczona na terenie innego kraju.

Zasada Roam Like At Home nie dotyczy Ukrainy, obowiązuje w krajach Unii Europejskiej. Jak to działa? Jeżeli np. jesteś ochotnikiem, który z transportem humanitarnym przekroczył granicę i dzwonisz z Ukrainy do Polski, wykonujesz połączenia w roamingu poza obszarem Unii Europejskiej. W miarę możliwości zalecamy skorzystanie z ukraińskiej karty SIM, która pozwoli obniżyć koszty.

Ta sama zasada działa też w drugą stronę. Kiedy obywatel Ukrainy z telefonu z ukraińską kartą SIM, przebywając w Polsce, wykonuje połączenie na Ukrainę lub korzysta z transmisji danych, to korzysta z roamingu międzynarodowego.

Roaming przygraniczny

Wiele osób obecnie pojechało na tereny przygraniczne z Ukrainą, by nieść pomoc: dostarczyć potrzebne rzeczy, odbierać osoby, pomagać w transporcie. To piękny gest solidarności
i w takich chwilach zapominamy o sobie i przyziemnych rzeczach.

Pamiętajcie jednak, że kiedy jesteście blisko granicy, Wasz telefon może połączyć się
z zagraniczną siecią. W przypadku granicy z Ukrainą możecie połączyć się z siecią ukraińskiego dostawcy, operatora spoza Unii Europejskiej, więc opłaty będą wyższe.

Jeśli wybierasz się na tereny przygraniczne, ustaw w telefonie ręczne wybieranie sieci. Będziesz mieć pewność, że połączenia będą realizowane w sieci twojego operatora.

Możesz też samodzielnie zmienić ustawienia telefonu:

• wyłączyć roaming zagraniczny całkowicie. Wtedy Twój telefon nie będzie logował się do sieci zagranicznych;
  • wyłączyć samą transmisję danych w roamingu zagranicznym. Wtedy Twój telefon nie będzie łączył się z internetem.

Pamiętaj również, żeby wyłączyć:

• automatyczne aktualizacje,
  • synchronizację danych,
  • pocztę głosową.

To pozwoli Ci uniknąć dodatkowych kosztów za usługi w roamingu.

Źródło: Centrum Informacji Konsumenckiej