Dzisiaj jest: 6 maj 2021
Imieniny obchodzą: Judyta, Jan, Jurand

Ksiądz Skarga przemówił do mieszkańców Sławkowa

Z kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sławkowie popłynęły do mieszkańców miasta i zaproszonych gości słowa samego ks. Piotra Skargi.

Spektaklem słowno - muzycznym, opartym na pochodzących z końca XVI wieku "Kazaniach Sejmowych" uczczono 17 listopada zakończenie prac konserwatorskich przy rokokowej ambonie, która powróciła po restauracji do świątyni.

W rolę zmarłego w 1612 roku jezuity i kaznodziei wcielił się aktor i reżyser Dariusz Wiktorowicz, na co dzień dyrektor Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie. Towarzyszył mu sławkowski chór Cantamus Domino pod dyrekcją Małgorzaty Kostki. Organizatorem wydarzenia był proboszcz parafii, ks. dr Wojciech Kowalski i wicestarosta będziński Rafał Adamczyk.

- Pomysł naszego wydarzenia artystycznego narodził się przy okazji prowadzonych przez księdza proboszcza Wojciecha Kowalskiego prac konserwatorskich - mówi Rafał Adamczyk  - Spektakl wpisał się dodatkowo w 95 rocznicę odzyskania niepodleglości przez Polskę. Jak mogliśmy się wszyscy przekonać, przesłanie Kazań Sejmowych jest i dziś niezwykle aktualne - dodaje.

Odnowienie ambony nie byłoby możliwe, gdyby nie dotacja z Urzędu Marszałkowskiego i ofiarność parafian. Dzięki temu, za kwotę ponad 60 tys zł udało się przeprowadzić prace polegające między innymi na naprawie jej konstrukcji, rekonstrukcji prowadzących na nią schodów, uzupełnieniu brakujących drewnianych elementów snycerskich, konserwacji złoconych i polichromowanych rzeźb i złoconych profili. Rokokowa ambona została zamontowana w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w XVIII wieku i odznacza się wyjątkowymi walorami artystycznymi. Dotacja pokryła prawie połowę kosztów prac.

Krzysztof Kozieł

foto: Zero Gravity Studio