Dzisiaj jest: 6 maj 2021
Imieniny obchodzą: Judyta, Jan, Jurand

Uroczyste odsłonięcie odlewów muszli św. Jakuba zakończyło pełne wrażeń popołudnie, w trakcie którego zaprezentowano okolicznościowe wydawnictwo, a z pięknym koncertem wystąpił chór Cantamus Domino.

Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Św. w Sławkowie od teraz nierozerwalnie kojarzyć się będzie z ponad tysiącletnią Drogą św. Jakuba, jednym z najważniejszych chrześcijańskich szlaków pielgrzymkowych, prowadzących do hiszpańskiej katedry w Santiago de Compostela. Symbolem muszli, poza sławkowskim kościołem parafialnym, oznaczono też znajdujący się przy rynku kościółek św. Jakuba, patrona szlaku.

Uroczystość poprzedziła konferencja, poświęcona Drodze św. Jakuba w Polsce i Europie. Można również było wysłuchać opowieści Andrzeja Kofluka, który podzielił się wrażeniami ze swojej podróży do katedry w Santiago de Compostela, tradycyjnie uważanej za miejsce pochówku św. Jakuba Większego Apostoła. Dariusz Jurek ze Stowarzyszenia Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego zaprezentował wydany właśnie przewodnik o odcinku szlaku Via Regia od Krakowa do Piekar Śląskich. W trakcie spotkania została także podpisana specjalna deklaracja o współpracy pomiędzy Stowarzyszeniem „Przyjaciele Dróg św. Jakuba w Polsce” a Stowarzyszeniem na Rzecz Wspierania Rozwoju Miasta Sławków (organizatorem konferencji). Obie strony założyły utrzymywanie i rozwijanie oznakowania szlaku na terenie miasta, jego promocję oraz organizowanie konferencji, seminariów, spotkań okolicznościowych i innych wydarzeń związanych ze szlakiem.

W trakcie konferencji starosta będziński Krzysztof Malczewski opowiedział o dotychczasowych działaniach powiatu w zakresie promocji szlaku św. Jakuba i współpracy zagranicznej nawiązanej z Santiago de Compostela. Z kolei ks. dr Wojciech Kowalski, proboszcz parafii odniósł się do religijnego wymiaru szlaku.

- Bardzo się cieszę, że Sławków po dzisiejszej konferencji stał się ważnym punktem na drodze św. Jakuba, wpisując się idealnie ze swoim kulturalnym bogactwem w tę europejską drogę królewską – mówi Rafał Adamczyk, wicestarosta będziński – Mam nadzieję, że podpisane dziś porozumienie pomiędzy  Stowarzyszeniem „Przyjaciele Dróg św. Jakuba w Polsce” a Stowarzyszeniem na Rzecz Wspierania Rozwoju Miasta Sławków zaowocuje już w najbliższym czasie kolejnymi interesującymi inicjatywami w wymiarze kulturalnym i turystycznym – dodaje.

Konferencja została zorganizowana w ramach zadania publicznego w dziedzinie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego przy dofinansowaniu ze środków budżetu powiatu będzińskiego.

Jak się okazało, nie był to jedyny dzień pełen wrażeń. Nazajutrz bowiem każdy chętny mógł wziąć udział w uroczystym otwarciu Drogi św. Jakuba na odcinku Kraków – Piekary Śląskie. Uczestnicy przeszli 11 kilometrów z Sączowa pod piekarską Bazylikę Najświętszej Maryi Panny. Wicestarosta Rafał Adamczyk, wspólnie z prezydentem Piekar Śląskich Stanisławem Korfantym oraz proboszczem i kustoszem piekarskiej bazyliki ks. Władysławem Nieszporkiem odsłonili tam pamiątkową tablicę informacyjną.

Krzysztof Kozieł

• 2013_04_22_via2