Dzisiaj jest: 22 styczeń 2022
Imieniny obchodzą: Anastazy, Wincenty, Wiktor

Największe kolędowanie po raz 28. w Będzinie!

Plakat 28. Międynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek

Cała Polska kolęduje w Będzinie. Już po raz 28. Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika zgromadzi wspaniałych wykonawców z Polski, Litwy, Ukrainy i Białorusi oraz wierną, festiwalową publiczność, która z zapartym tchem śledzić będzie zmagania finalistów.

- Za nami zakończony tuż po Bożym Narodzeniu I etap – przesłuchania eliminacyjne w rejonach z udziałem niemal tysiąca wykonawców. Teraz zwycięzcy spotkają się w Będzinie na finałach - wyjaśnia ks. Piotr Pilśniak, dyrektor Festiwalu. - Festiwal rozpoczniemy koncertem inauguracyjnym 10 stycznia o godz. 19.00 w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk". To wyjątkowa gratka dla melomanów, ale gwarantujemy, że całe festiwalowe zmagania będą nie mniej ciekawe, pełne serca, pasji, zaangażowania, radości i wzruszeń – dodaje kapłan.

Grafika promocyjna koncertu inauguracyjnego Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk

Przesłuchania finałowe potrwają od czwartku do soboty - 13-15 stycznia. Wszystko wskazuje na to, że większość wykonawców będzie występowała w Będzinie na żywo, choć kilkanaście wystąpień obejrzymy w formie nagrań. Tym trudniejszy będzie wybór, jakiego dokonać musi złożona z wybitnych ekspertów festiwalowa komisja, która wyłoni laureatów i przyzna nagrody z tą najważniejszą - Grand Prix wysokości 10 tysięcy złotych, ufundowanym przez prezydenta Będzina Łukasza Komoniewskiego. Jury przewodniczyć będzie prof. dr hab. Agnieszka Franków-Żelazny z Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu.

Zwieńczeniem Festiwalu będzie Koncert Galowy, na który organizatorzy zapraszają w niedzielę 16 stycznia o godz. 16.00. Jego reżyser, Dariusz Wiktorowicz, jak zawsze zaprezentuje najciekawsze wykonania edycji, a tym razem pochyli się także (wraz z uczestnikami) nad najpiękniejszymi świątecznymi dekoracjami. Wystąpią także zdobywcy Grand Prix dwóch poprzednich edycji - Szalone Małolaty z Elbląga oraz Szalowski Zespół Wokalny.

Całość Festiwalu - koncerty inauguracyjny i galowy oraz przesłuchania finałowe odbędą się w nowopowstałej hali sportowo-widowiskowej Będzin-Arena (ul. Sportowa 20). Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny, jednak przy wejściu na koncert inauguracyjny i galowy organizatorzy proszą o dobrowolne pokazanie paszportu covidowego.

- Ci, którzy nie zechcą okazać dokumentu, zostaną wliczeni do puli osób niezaszczepionych. Jeśli widownia zapełni się powyżej określonego prawem limitu, dalsze wpuszczanie widzów bez okazania paszportu nie będzie możliwe. Dane z certyfikatów nie będą przez nas gromadzone - ich sprawdzanie wiąże się tylko z zarządzaniem liczbą widzów, których możemy wpuścić na koncerty - wyjaśnia Jarosław Ciszek.

Partnerem Strategicznym 28. edycji Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika jest Grupa LOTOS.

- Bardzo ważna jest dla nas działalność charytatywna, troska o środowisko oraz o podtrzymanie tradycji narodowych i krzewienie postaw patriotycznych. Przyjęliśmy rolę partnera strategicznego 28. już edycji Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika. Wydarzenie to jest przede wszystkim promocją polskiego folkloru, narodowych i regionalnych tradycji oraz manifestacją przywiązania do chrześcijańskich wartości. Festiwal ten udowadnia, że bożonarodzeniowe tradycje, kolędowanie i śpiewanie pastorałek, kształtują kolejne pokolenia Polaków. Festiwal Kolęd i Pastorałek umacnia więc naszą narodową tożsamość - mówi Zofia Paryła, prezes zarządu Grupy LOTOS.

Szczegóły dotyczące Festiwalu oraz transmisja przesłuchań i koncertów na stronie www.mfkip.pl.

- Zapraszamy do Będzina, by przedłużyć świąteczną atmosferę. Niech kolędowanie z wykonawcami ogrzeje serca i sprawi, by świat stał się piękniejszy, a Nowy Rok niósł przez wszystkie dni orędzie nadziei i pokoju - mówi ks. Pilśniak.

Źródło: Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek