Dzisiaj jest: 21 styczeń 2022
Imieniny obchodzą: Agnieszka, Inez, Jarosław

PCUS już otwarty!

W poniedziałek 15 listopada odbyło się uroczyste otwarcie Powiatowego Centrum Usług Społecznych im. Św. Jana Pawła II w Będzinie. Na zaproszenie Starosty Będzińskiego Sebastiana Szaleńca w wydarzeniu udział wzięli: JE Ks. Biskup Grzegorz Kaszak, Ks. Kanonik Andrzej Stępień, Ks. Kanonik Jarosław Wolski, w imieniu Prezydenta Miasta Będzina Łukasza Komoniewskiego Wiceprezydent Anna Drzewiecka, w imieniu Prezydenta Miasta Sosnowca Arkadiusza Chęcińskiego Pełnomocnik Anna Jedynak, Burmistrz Miasta i Gminy Siewierz Zdzisław Banaś, Wójt Gminy Psary Tomasz Sadłoń, Przewodniczący Rady Powiatu Będzińskiego Jan Powałka, Wicestarosta Dariusz Waluszczyk, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Będzińskiego Jan Mucha, Członkowie Zarządu Powiatu: Halina Mentel i Adam Szydłowski, radni powiatowi: Ireneusz Błach, Marian Kozieł i Bożena Łapaj, w imieniu Burmistrza Miasta Wojkowice Sekretarz Miasta Edyta Cichoń oraz Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Będzinie mł. bryg. Arkadiusz Spera i Pierwszy Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Będzinie mł. insp. Paweł Fryc.

Wstęgę ze Starostą Sebastianem Szaleńcem uroczyście przecięli JE Biskup Grzegorz Kaszak i Dyrektor PCPR Olga Machura

- Otwierany obiekt jest nowoczesny, bogato wyposażony i funkcjonalny. Bardzo się cieszę, że udało nam się zrealizować inwestycję, której efekty dziś wspólnie oglądamy. Nie są jednak najważniejsze wspaniałe wyposażenie i atrakcyjne pomieszczenia. Najistotniejsza jest idea niesienia pomocy - powiedział Starosta Sebastian Szaleniec, po czym wraz z Biskupem Grzegorzem Kaszakiem oraz Dyrektor PCPR Olgą Machurą przeciął symboliczną wstęgę.

PCUS mieści się przy ul. Krakowskiej 11 w Będzinie. Obiekt zapewni wieloaspektowe wsparcie osób wykluczonych społecznie. Funkcjonować tu będzie także Ośrodek Interwencji Kryzysowej. Beneficjenci inwestycji korzystać będą z powstałych tu mieszkań chronionych. Do ich dyspozycji jest również wyposażona w sprzęt multimedialny sala konferencyjna, w której prowadzone będą różnego rodzaju szkolenia i spotkania informacyjne.

Zakres przeprowadzonych prac obejmował w szczególności roboty rozbiórkowe i budowlane wewnątrz budynku oraz wykonanie niezbędnych instalacji: elektrycznej, wodnej, kanalizacyjnej, gazowej i odgromowej. Budynek został poddany termomodernizacji wraz z wymianą źródła ciepła. Ostatnim etapem prac było wyposażenie wnętrz. Zakupiono m.in. meble biurowe, konferencyjne, mieszkaniowe, kuchenne wraz z zabudowanym sprzętem AGD. Ponadto każde z mieszkań doposażono w pralkę, telewizor, kuchenkę mikrofalową, co da pełen komfort i samodzielność przyszłym mieszkańcom.

Powiat Będziński uzyskał dofinansowanie do projektu pod tytułem: „Rozwój mieszkalnictwa chronionego wraz z infrastrukturą usług społecznych na terenie Powiatu Będzińskiego” ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, poddziałanie 10.2.1 Rozwój mieszkalnictwa socjalnego, wspomaganego i chronionego oraz infrastruktury usług społecznych – ZIT Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.  Łączna wartość projektu wynosi 3 124 666,91 PLN, w tym dofinansowanie UE 2 573 674,63 PLN oraz budżet państwa 302 785,25 PLN.

• 2021_11_15_1
  • 2021_11_15_1a