Dzisiaj jest: 20 czerwiec 2021
Imieniny obchodzą: Bogna, Florentyna, Rafał

„Laboratorium Przyszłości” wkrótce w ZSOiT w Wojkowicach

Poznaliśmy laureatów 7. edycji Konkursu „Zielona Pracownia_Projekt‘2021”. Wśród zwycięskich projektów znalazło się „Laboratorium przyszłości” w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Wojkowicach. - Bardzo cieszymy się, że nasze szkoły tak chętnie angażują się w różnego rodzaju przedsięwzięcia sprzyjające ich rozwojowi. Nauka w takich salach lekcyjnych jak „Zielona Pracownia” zapewni uczniom dostęp do wiedzy teoretycznej i pozwoli na wykorzystanie jej w praktyce. Dzięki udziałowi w tego typu projekcie nasza młodzież może w ciekawy i atrakcyjny sposób uczyć się przedmiotów przyrodniczych - podkreśla Starosta Będziński Sebastian Szaleniec.

„Zielona pracownia” wyposażona będzie w dotykowy monitor interaktywny, stanowiska laboratoryjne z mikroskopami, estetyczne krzesła i stoliki uczniowskie umożliwiające pracę w grupach oraz stoliki i taborety do stanowisk laboratoryjnych, szafki oraz wiszące gabloty do wyeksponowania i przechowywania pomocy dydaktycznych. Ponadto powstaną stanowiska do indywidualnej pracy uczniów z mikroskopami optycznymi, taboretami oraz wydzielone zostaną specjalne interdyscyplinarne strefy edukacyjne: woda, powietrze, ziemia, człowiek, które pozwolą realizować zajęcia z przedmiotów ogólnokształcących i zawodowych.

Na dwóch ścianach umieszczone zostaną fototapety imitujące środowisko wodne oraz roślinne, kojarzące się z ochroną środowiska oraz badaniami naukowymi. Przestrzeń sprzyjać będzie nie tylko pracy umysłowej, ale także wyciszeniu i relaksowi. W pomieszczeniu dostępne będą kosze do segregacji odpadów. Planowany jest zakup mikroskopów, zestawów preparatów (anatomia człowieka, tkanki człowieka oraz tkanki zmienione chorobowo), modeli: elementów roślin, DNA, wewnętrznej struktury ziemi. Pośród innych elementów, które stanowić będą wyposażenie, wymienić można: podświetlany globus ziemi i konstelacji, interaktywny globus obrazujący ruch obrotowy ziemi, globus przedstawiający układ południków i równoleżników, tellurium ukazujące ruch obiegowy i wirowy ziemi, teleskop, planetarium z napędem, miernik do natężenia dźwięków, model wykorzystywania odnawialnych źródeł energii, model jaskini i przekroju terenu, zestaw do badania skał i minerałów, zestaw skamieniałości, makietę węgla i produktów jego przerobu, zestaw modeli kopalin, zestaw próbek gleb, zestaw do filtrowania i parowania wody, mierniki elektroniczne do pomiarów środowiskowych, wagę elektroniczną. Pomiędzy przestrzeniami okiennymi umieszczone będą kompozycje roślinne na półkach i w donicach. Pracownię ozdobi napis „Laboratorium przyszłości” wykonany z materiałów naturalnych lub pochodzących z recyklingu.

„Laboratorium przyszłości” utworzone będzie na potrzeby nauk ekologicznych i przyrodniczych w Technikum Architektury Krajobrazu w Wojkowicach. Pełnić będzie funkcję nowoczesnej pracowni, w której prowadzone będą zajęcia o charakterze interdyscyplinarnym, rozwijające kompetencje kluczowe uczniów. Koszt realizacji wyniesie 50.000 zł, z czego 20% stanowić będzie dofinansowanie WFOŚiGW. Wkrótce drugi etap konkursu „Zielona Pracownia’2021” i starania o pozostałą część dofinansowania w kwocie 40 tys zł  - wniosek zostanie złożony do 31 marca br.

Konkurs organizowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach skierowany był do szkół podstawowych i średnich z terenu województwa śląskiego. Przedmiotem Konkursu  było stworzenie projektu szkolnej pracowni na potrzeby nauk przyrodniczych, biologicznych, ekologicznych, geograficznych, geologicznych czy chemiczno-fizycznych.

• wizualizacja lab 12c
  • wizualizacja lab 12f